Eğitim-İş Antalya 2 No’lu Şube Başkanı Birsen Atmaca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. Yayınladığı mesajda çocuk haklarına dikkat çeken Atmaca, "Tüm çocuklarımızın eğitim ve sağlık hakkından eşit koşullarda yararlandığı, her türlü istismar ve baskıdan uzak gelişimlerini sağlayabildikleri bir ülke hepimizin ortak özlemi olmalıdır. 23 Nisan’da çocuklarımızın yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretelim” ifadelerine yer verdi.

ÇOCUK İŞÇİ SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Çocukların eşit eğitim alamadığını ve çocuk işçiliğinin giderek arttığına dikkat çeken Atmaca, "Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı gün olan 23 Nisan'ı bayram olarak armağan ettiği çocukların korunması konusunda siyasi iktidar üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiyor. Çocukların çağdaş, bilimsel, laik, kamusal eğitim alamaıyor. Çocuk işçi sayısının her geçen gün arttığını; meslek okullarının, MESEM’lerin, kayıt dışı istihdama göz yumma politikaları vesilesiyle çocuk işçiliği sıradan hale getiriliyor. Çocuklarımız, barınmadan sağlığa birçok temel hakka erişmekten uzaktır. Okul çağında olmasına rağmen, sokaklarda, tarlada, fabrikada çalıştırılan, şiddetin, istismarın, zorla ve erken yaşta evliliklerin kurbanları olan milyonlarca çocuk bulunmaktadır” diye konuştu.

Birsen Atmaca

Antalya’da herkes onun peşinde! Sabit ve mobil mağazalar akına uğruyor Antalya’da herkes onun peşinde! Sabit ve mobil mağazalar akına uğruyor

"ÇOCUKLAR TACİZ VE TECAVÜZE KARŞI KORUNMASIZ"

Çocuk istismarı, çocuklara yönelik cinsel saldırı olaylarının sistematik bir şeklide işlendiğine belirten Atmaca, iktidarın üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmediğine dikkat çekti. Atamaca, sözlerini şöyle devam etti:

“Devlet, çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmekle sorumludur. Ülkeyi yönetenler, çocukların korunmasına ilişkin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir. Çocuklar taciz ve tecavüze karşı korunmasız bırakılmakta, çocuklar mağdur edilirken tecavüzcüler ise özgür bırakılmaktadır. Çocuk haklarına yönelik olarak ortaya çıkan tablo ülkemizde çocuk haklarının sadece kağıt üzerinde kaldığını göstermektedir. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Vatanı korumak çocukları korumakla başlar” sözleri ışığında, tüm çocuklarımızın eğitim ve sağlık hakkından eşit koşullarda yararlandığı, her türlü istismar ve baskıdan uzak gelişimlerini sağlayabildikleri bir ülke hepimizin ortak özlemi olmalıdır. 23 Nisan’da çocuklarımızın yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler üretelim.” 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN