Antalya Gazeteciler Cemiyeti ile Almanya’nın Nürnberg şehrinde faaliyet gösteren Nürnberg Presse Club arasında 2004 yılında imza altına alınan “Kardeşlik Protokolü”nün 20. Yılı, Antalya Valisi Hulusi Şahin’in de eşlik ettiği İdris Taş Başkanlığı’ndaki 16 gazeteciden oluşan 

ANTALYALI GAZETECİLERİN İLK DURAĞI BAŞKONSOLOSLUK OLDU

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş ve beraberindeki heyetin Almanya temaslarındaki ilk durağı Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosluğu oldu. Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci resmi konutunda Antalya Valisi Hulusi Şahin’in de eşlik ettiği İdris Taş Başkanlığı’ndaki heyete özel bir resepsiyon düzenledi. Presse Club Nürnberg Başkanı Siegfried Zelnhefer ve Alman gazetecilerin de katıldığı resepsiyon, geleneksel Türk mutfağına has ikramlar ve Türk Müziği icrası eşliğinde gerçekleştirildi. 

AGC BAŞKANI TAŞ’DAN BÜYÜKELÇİYE TEŞEKKÜR

AGC Başkanı Taş ise, yurt dışında ziyaret ettikleri ülkelerde önce başkonsoloslukları ziyaret ettiklerini ve kendilerini evlerinde hissettiklerini belirterek, “20 yıl önce başlatılan iki kardeş şehrin gazetecileri arasında bugüne kadar 140’a yakın gazetecimiz karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdi. Bu işbirliği böylece yıllar yılı nesilden nesile devam edecek. Sayın Büyükelçimize nazik ev sahipliği için teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

TÜRK İŞ İNSANLARI DA UNUTULMADI 

Vali Şahin’in eşlik ettiği İdris Taş başkanlığındaki Antalya Gazeteciler Cemiyeti heyeti, Nürnberg’teki ilk günlerinde Almanya’da faaliyet gösteren Türk iş insanlarıyla da buluştu. Müstakil Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MÜSİAD) Nürnberg ve Kuzey Bavyera Başkanı Haluk Dokur’un ev sahipliğindeki toplantıda konuşan Vali Hulusi Şahin, Almanya’da yaşayan Türklerin zorla gelmediğini, davet üzerine geldiklerini belirterek, “Burada kendinizi yalnız hissetmeyin, arkanızda 80 milyonu aşkın güçlü bir Türkiye var. İki kardeş ülke birbirinden asla vazgeçemez” dedi. 

GAZETECİLİĞİN GELECEĞİ MASAYA YATIRILDI 

Antalya Valisi Hulusi Şahin ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti üyeleri, Nürnberg’teki ikinci günlerinde Almanya'nın Bavyera eyaletinde yayın yapan basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Gazetecilikteki teknolojik zorluklar ve basın özgürlüğü konularının ele alındığı toplantıda basılı gazetelerin internet haberciliği karşısında tiraj kaybettiği vurgulanırken, ilgi alanları ve yaş grupları farklı olan okuyucu türlerine özel içerikler üretilmesi gerekliliği konuşuldu. 

Alanya'da gençlerden coşkulu bayram kutlaması Alanya'da gençlerden coşkulu bayram kutlaması

ALMANYA’DA 23 NİSAN KUTLAMASI 

AGC heyeti, basın kuruluşlarıyla gerçekleştirdikleri toplantının ardından Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosluğu’nca Almanya'nın Fürth şehrinde düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğine katıldı. Gurbetçi vatandaşlarımızın çocuklarının yanı sıra Alman çocukların da sahne aldığı renkli gösterilere tanıklık eden kutlamada konuşan Başkonsolos Fatma Taşan Cebeci, 1979 yılından bu yana da bu bayramın ülke dışındaki çocuklarla kutlandığını ifade ederek, "Bu yaklaşım ülkemizin, dünyaya açıklığının ve diğer ülkelerle barış ve dostluk içinde yaşama anlayışının güzel bir örneğidir" dedi. 

BAVREYA EMNİYETİYLE BULUŞMA

AGC heyeti Almanya’daki üçüncü günlerinde Bamberg şehrindeki Bavyera Eyaleti Emniyet Özel Harekât Merkezi’nin davetlisiydi. AGC heyeti, güvenlik güçlerinin bölgedeki çalışmaları ve polis – basın ilişkisi hakkında bilgilendirildi. Türkiye’deki örneklerle Bavyera Eyaleti’ndeki örneklerin karşılaştırıldığı toplantıda basın mensuplarıyla emniyet güçleri arasındaki ilişkilerin birçok yönden benzerlik gösterdiği değerlendirildi.  Antalya Valisi Hulusi Şahin ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) üyelerinin yer aldığı heyet, Bamberg dönüşünde Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König’in AGC heyeti onuruna düzenlediği resepsiyona da katıldı. 

VALİ ŞAHİN’DEN DOSTLUK VURGUSU 

Antalya Valisi Şahin, Almanlar ve Türkler arasında beraber yaşama kültürünün oluştuğunu ifade ederek, “Türkler çalışkan insanlardır. Gittiğimiz hiçbir yerde yük olmayız, yük alırız. O topluma zarar vermeyiz, destek oluruz. O toplumun değerlerini kendi kimliğimizi de kaybetmeden benimsemeye gayret ederiz” diye konuştu. Almanya ile Türkiye ilişkilerinin sadece işçi göndermek ya da turizmle sınırlı olmadığını, iki ülkenin iyi partner olduğunu ifade eden Şahin, bunun ithalat, ihracat rakamlarına da yansıdığına dikkati çekti.

20’NCİ YILA ÖZEL KUTLAMA

Emniyet güçleriyle toplantı ile başlayan ve Nürnberg Belediye Başkanı resepsiyonu ile devam eden günün akşamında AGC ile Nürnberg Presse Club arasındaki kardeşlik protokolünün 20. Yılına özel kutlama programı düzenlendi. Nürnberg Basın Kulübü Başkanı Siegfried Zelnhefer’in ev sahibi olarak konuklara hitap ettiği tören, akşam yemeğiyle başlarken, karşılıklı iyi niyet konuşmalarıyla devam etti. İki dernek arasındaki kardeşlik protokolünün Türk – Alman dostuluğuna kazandırdıklarına vurgu yapılan 20. Yıl kutlaması, günün anısına özel hazırlanan hediyelerin karşılıklı olarak taktim edilmesiyle son buldu. 

HERRMANN’IN AÇIKLAMALARI GENİŞ YANKI BULDU 

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) üyelerinin yer aldığı heyet, Almanya temaslarının dördüncü gününde Münih'te Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann ile bir araya geldi. Herrmann, çatışmaların, savaşların olduğu bir ortamda ülkeler arasında fikir ayrılıkları, krizler yaşanırken Antalya ve Nürnberg arasındaki kardeşlik ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğünü söyledi. AGC heyetinin sorularını samimiyetle yanıtlayan Herrmann’ın Türk toplumunu ilgilendiren konularla ilgili verdiği yanıtlar dünya basınında geniş yer buldu. 

.

Muhabir: VELİ AKOĞLU