Antalya'nın İbradı ilçesinde bulunan ve Türkiye'nin en büyük yer altı gölü mağarası olan Altınbeşik Mağarası, geçtiğimiz Kurban Bayramı tatili süresince büyük ilgi gördü. 9 günlük bayram tatili boyunca mağarayı yaklaşık 13 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Turkuaz renkteki suları ve etkileyici doğal oluşumlarıyla ünlü olan mağara, ziyaretçilerini kendine hayran bıraktı.

17 DERECEDE KEYİF YAPIYORLAR 

İbradı Belediye Başkanı Hatice Sekmen, mağaranın tatil süresince adeta ziyaretçi akınına uğradığını ifade ederek, "Altınbeşik Mağarası, milyonlarca yıllık tarihini yansıtan sarkıt ve dikitleriyle doğaseverleri büyülüyor. Turistlerimiz, 17 derece sıcaklığındaki mağara içinde gezi botlarıyla unutulmaz bir keşif deneyimi yaşıyorlar" dedi.

ALMAN VE RUS TURİSTLER YOĞUNLUKTA 

Altınbeşik Mağarası, Türkiye'nin gözbebeği turizm noktalarından biri olarak öne çıkıyor. Her yıl artan ziyaretçi sayısıyla bölgenin turizm potansiyelini güçlendiren mağara, özellikle Alman ve Rus turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Günlük düzenlenen turlarla da popülerliğini koruyan mağara, bölgenin doğal ve kültürel zenginliklerinin keşfedilmesine önemli katkılarda bulunuyor. Altınbeşik Mağarası'nın, Türkiye'nin doğal güzellikleri arasında özel bir yere sahip olduğunu vurgulayan Sekmen, bölgeye yapılan ziyaretlerin her geçen yıl arttığını belirtti. Türkiye'nin en büyük üçüncü yer altı gölü mağarası olma özelliği taşıyan Altınbeşik, hem doğa tutkunlarını hem de tarih meraklılarını cezbediyor.

Kaynak: İHA