Turizm kenti Antalya sahillerinde yaşanan mevsimsel polen kirliliği vatadaşlarda paniğe neden oldu. Her mevsim yaşanan polen salınımını, gemi atıklarının neden olduğu çevre kirliliği ile karıştıran vatandaşların telefonlara sarılması ile Antalya Büyükşehir Belediyesi santralleri kilitlendi. Konuyla ilgili açıklama yapmak zorunda kalan Büyükşehir Belediyesi, sahil bandında oluşan sarı şeritlerin polen salınımı kaynaklı olduğunu belirterek, paniğe neden olmadığını açıkladı.

DENİZDEN NUMUNELER ALINARAK İNCELEME YAPILDI

"Gemi atıkları değil, doğal polen tozları" diye açıklama yapan Büyükşehir Belediye yetkilileri şu ifadelere ver verdi:

"Son günlerde, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüze deniz yüzeyinde gemi ve deniz araçlarından kaynaklı atıkların boşaltıldığına dair gelen bildirimlere istinaden Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğümüz ekiplerince alınan deniz suyu numunelerinde yapılan analiz ve mikroskobik incelemeler neticesinde söz konusu maddelerin organik kökenli mevsimsel değişime dayalı polen tozu olduğu tespit edilmiştir. 

DENİZDE SARI ŞERİTLER OLUŞTU

Genellikle bu dönemlerde deniz yüzeyinde akıntıyla çizgisel bir hat olarak, yüzeysel sularda ise kümelenmiş şekilde görülen sarı renk tonlarındaki tabaka, mevsimsel değişimle birlikte doğal olarak rüzgarlarla taşınan bitki ve ağaç polenlerinden kaynaklanmaktadır. Bahar aylarının gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte bitki ve ağaçların üzerindeki polenlerin ve çiçek tozlarının, doğanın bir gereği olarak diğer bitkilere taşınması ve üremeleri gerekmektedir. Bu taşınım doğada rüzgarlarla gerçekleşmektedir. Polenlerin çapları ortalama olarak 100 mikron boyutunda olup, yapıları balmumu formunda olduğundan su yüzeyinde yüzmekte ve suya karışmamaktadırlar.

Antalya sahillerinde o bitkiye hazine muamelesi! Koparmanın cezası 488 bin TL Antalya sahillerinde o bitkiye hazine muamelesi! Koparmanın cezası 488 bin TL

TEMİZLEME ÇALIŞMALARI SÜRECEK 

Araştırmalara göre, bir orta boy meyve ağacı ortalama 600 milyon ve bir çam kozalağının yılda 5 milyondan fazla, tek bir ağacın ise 10 milyardan fazla polen üretebildiği göz önüne alındığında kıyılarımızdaki bu görüntünün doğal olabileceği düşünülmektedir. Denizlerimizin korunmasına yönelik çalışmalarımızı titizlikle devam ettireceğimizi siz değerli halkımızın ve kamuoyunun bilgisine sunarız."

Kaynak: Antalya Büyükşehir Belediyesi/ Bülten