Antalya Manavgat'ta milli park içerisinde bulunan Tazı Kanyonu ihalesini Manavgat Belediyesi kazandı. 

İHALEYİ MANAVGAT BELEDİYESİ KAZANDI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü, Antalya Şube Müdürlüğü faaliyet alanında yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı Tazı Kanyonu gerçekleştirilen ihaleyle kiraya verildi. 1 yılı kapsayacak olan ihalenin muhammen bedeli ise 503 bin 117 lira olarak açıklandı. Manavgat Belediyesi ile birlikte ihaleye 7 firma girdi. Düzenlenen ihaleyi 13 milyon liralık teklifi ile Manavgat Belediyesi kazandı. 

"TAZI KANYONU HALKIMIZINDIR"

Manavgat ilçesinde yüzlerce vatandaşın ihaleyi takip etmek için Orman Bölge Müdürlüğü toplantı salonuna geldiği görüldü. İhale öncesinde açıklamalarda bulunan Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, “Tazı kanyonu halkımızındır” diye konuştu. Kara açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Gözbebeğimiz, doğa harikamız Tazı Kanyonu, şu an bir ihale süreciyle karşı karşıya. Bu eşsiz doğa parçası, özel şirketlere ihale edilip ticari amaçlarla kullanılmak isteniyor. Ancak biz, Manavgat Belediyesi olarak, Tazı Kanyonu'nun halkımızın kullanımına sunacağız.”

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ İHALE ÖNCESİ POLİS DESTEĞİ İSTEDİ

Orman Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen ihaleye 7 firma katıldı. Manavgat halkının yakından takip ettiği ihalede, ihale komisyonu olası olaylara karşı polis talebinde bulundu. Saat 14’te başlayacak olan ihale polis desteği beklenmesi nedeniyle 14:20’de başladı. Çevik Kuvvet Polis ekipleri başta olmak üzere yunus ekipleri ile asayiş ekipleri Orman Bölge Müdürlüğü ihale salonuna geldi. Güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen ihaleye Antalya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Osman Yöntem başkanlık etti. 

İHALEYE KİMLER GİRDİ?

Antalya Nova Turizm, Köprülü Turizm, Ali Cirit, Yelken Turizm, Bipors Turizm, Manavgat Belediye Başkanlığı, Öz Atalay Turizm. 

İHALE NEYİ KAPSIYOR?

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü, Antalya Şube Müdürlüğü faaliyet alanında yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı Tazı Kanyonu Günübirlik Kullanım Alanı (GB) Kapı Girişi, Büfe, Fotoğrafçılık İşletmeciliği işi olarak açıklandı. 

TAZI KANYONU HAKKINDA

Manavgat ve Serik ilçe sınırları içerisinde yer alan Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın 10 kilometre kuzeyinde yer alan Tazı Kanyonu, bölgede yaşayan yerel halk tarafından uzun zamandır bilinse de 2017 yılında gezginler tarafından tesadüfen keşfedilen ve gün geçtikçe ününü artıran bir doğa harikası. Tazı Kanyonu ile Antalya merkez arası 105 kilometre Vadiye ulaşmak için önce Köprülü Kanyon Milli Parkı’na gelmek gerekiyor. Buradan, Beşkonak yönüne devam edip Selge yol ayrımını geçerek, Gaziler Köyü’ne doğru yaklaşık 8 kilometre ilerledikten sonra, sağ tarafta Tazı tabelası görünüyor. Bu sapaktan içeri girerek 4 kilometre daha devam edildiğinde, Gaziler Köyü’nün mezarlığına varılıyor. Burada araçları bırakıp, yaklaşık bin 200 metre yürüdükten sonra kanyona ulaşılıyor. Nefes kesen çarpıcı görselliği ve eşsiz atmosferi ile ziyaretçilerini görür görmez etkisi altına alan Tazı Kanyonu, her geçen gün daha çok kişinin gezi planlarına dahil oluyor. Büyüleyici bir panoramik manzaraya sahip kanyon, fotoğraf ve doğa tutkunları için sıra dışı bir deneyim vaat ediyor. İki dağ arasından kalan 4 kilometre uzunluktaki kanyonun genişliğinin 30- 50 metre, yan duvarlarının, 200- 400 metre yüksekliğinde olduğu söyleniyor. Bilgelik Vadisi olarak da bilinen kanyonun çevresinde, doğal hayatın izlerini sürebilirsiniz. Tazı Kanyonu'nun da içinde yer aldığı Köprülü Kanyon Milli Parkı'nda; karakulak, tilki, geyik, yaban keçisi, vaşak, ayı, kurt, sansar, tavşan ve porsuk gibi memelilere, kaya kartalı, kızıl akbaba, kaya serçesi, kuyrukkakan, kaya sıvacısı, ebabil, kaya kartalı, taşkızılı, kızıl kiraz kuşu, gökardıç, kaya güvercini, yılan kartalı, kaya kırlangıcı, kaya kiraz kuşu gibi kuş türlerine rastlamak mümkün. Florasıyla da zengin Tazı Kanyonu ve civarında, Toros Göknarı, karaçam, servi, ardıç, sedir ağaçları bulunuyor. Tazı Kanyonu’nda, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, kamp gibi aktiviteler yapılabiliyor. Kanyonun çevresinde gezilecek yerler arasında, Köprülü Kanyon Milli Parkı, Selge Antik Kenti, Tarihi Oluk Köprüsü ve Köprüçay bulunuyor. Bahar ve yaz mevsiminde, Köprüçay’da rafting yapmak da bir diğer seçenek.

Tazı Kanyonu


 

Muhabir: BÜLENT ÖNER