Yabancıların önemli oranda Antalya’yı terk etmesine rağmen henüz konut fiyatlarında düşüşün yaşanmaması tepkilere neden oluyor. Konut fiyatlarının gerçek bedeli üzerinden nasıl belirleneceği konusunda TBMM’de önemli yasal düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Antalya Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar, yeni düzenlemelere ilişkin olarak sektörün düşüncelerini paylaştı. 

GERÇEK SATIŞ BEYANI NASIL SAĞLANACAK?

“Son zamanların en çok konuşulan konuları arasında yer alan konut piyasasındaki durgunluk göstergelerine karşın hükümet, talebi düşürmeye yönelik yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor” şeklinde açıklamalarda bulunan Antalya Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar, “Konu ile ilgili olarak paylaşılan bilgilere göre gelecek ay TBMM gündemine; gayrimenkul değer artış kazancı vergisiyle devir işlemlerinin artık gerçek satış bedeli üzerinden yapılmasını sağlayacak olan düzenlemelerin geleceği konuşuluyor. Konu ile ilgili olarak ortaya atılan iddialara göre gerçek satış bedelinin beyan edilmemesinin önüne ekspertiz ile geçilecek” dedi. 

İsmail Çağlar Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri Ve İş Takipçileri Odası Başkanı

KATLAMALI EMLAK DEĞERLENDİRMESİ

“Aynı zamanda birden çok konutu olanlardan katlamalı emlak vergisi alınması değerlendiriliyor. Gündeme gelen düzenlemelerle durgun olan piyasanın daha da durgunlaşacağına ve fiyatlarda ciddi bir düşüş meydana gelip gelmeyeceğine ilişkin tartışmalar da ön plana çıkıyor” şeklinde konuşan Antalya Emlakçılar Odası Başkanı İsmail Çağlar açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Söz konusu düzenlemelerin gayrimenkulün yatırım aracı olarak kullanılmasının önüne geçerek, barınma ihtiyacını karşılayacakların önünü açacağı düşüncesi hakim. Eksperle değerleme yapılma zorunluluğu geliyor. Tarafımızın iki senedir katıldığımız platformlarda gayrimenkullerin değerlerinin güncellenmesi gerektiği dile getirdiğimiz bir husustu. Ülkemizdeki tüm gayrimenkullerde değerleme raporu yapılsın belediye rayiç değeri ile güncel değerlerin arası çok açıldı. Vatandaş kendi gayrimenkulünün değerini fiyatların artışına sebep olacak şekilde kendisi belirlemesin istedik. Yani sitelerin kölesi olunmasın.”

GERÇEK RAYİÇ BEDEL

Çağlar açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Gerçek rayiç bedel ile belediyelerde güncel hale gelsin istedik. Ancak düzenleme söylemlerimizin eksik yansımasını oluşturuyor. Çünkü bu durum durgunlaşma dönemine giren piyasayı daha da aşağı çeker bu hali ile. Biz belediye rayiç bedeliyle reel fiyat arasındaki açık güncellensin derken aynı zamanda tapu devir harçlarına da bir defaya mahsus af gelsin dedik. Çünkü bu çok ciddi fiyatlara yansıtılacak bir durum haline gelecek. Gayrimenkul fiyatları rayiç değerleri yapıldıktan sonra da çok ciddi tapu harçları çıkacağı için Tapu devir harçlarının da yüzde 1’e indirilmesi şeklinde talebimiz oldu. Bunlar inşallah olur. Değerleme raporuyla satışların gerçekleşmesi keyfe göre fiyat artışları açısından piyasaya biraz daha çeki düzen verecek gibi duruyor.”
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER