Antalya’nın Aksu ilçesinde D-400 karayolunun hemen yanında brandanın altında keçileri ile beraber yaşama tutunan çift, adeta vicdanları yaraladı. 2 yıldır ahır diye tabir ettikleri yerde yaşadıklarını ifade eden Mehmet Yeşilçayır ve kas hastası Seher Yeşilçayır’ın tek istediği hayalleri olan konteynere kavuşmak.

ANTALYA'DA VİCDANLARI YARALAYAN OLAY

Vicdanları yaralayan olay Aksu İlçesi Hacıaliler Mahallesi D-400 karayolunun hemen yanı başında yaşanıyor. 63 yaşındaki Mehmet Yeşilçayır 10 yıl önce İzmir’den Antalya’ya taşındı. 8 yıl Kepez ve Muratpaşa ilçelerinde çeşitli adreslerde kaldı. Ardından ise kira ödeyemediği için Aksu Aşağı Karaman Mahallesi’nde bir konteynerde kalmaya başladı. Mehmet Yeşilçayır’ın ifadesine göre konteyneri hırsızlar tarafından çalındı. Bunun üzerine çift Aksu ilçesindeki adrese taşındı. Yeşilçayır çiftinin tek varlığı ise yanlarında taşıdıkları bir keçi ile 2 oğlağı bulunuyor.

İLKEL ŞARTLARDA YAŞAM MÜCADELESİ 

Kendilerince ahır diye tabir ettikleri branda ile örtülü alanda kalan çiftin tek hayali bir konteynere sahip olmak. Elektrik ve suyu olmayan çift elektriğini yaklaşık 300 metre ileride bulunan mezarlıktan karşılıyor. Sıcaktan brandanın altında kalamayan çift günün büyük bir bölümünü açık alanda bulunan ağacın altında kalarak geçiriyor. Mehmet Yeşilçayır emekli maaşının büyük bir bölümü ile kas hastası eşinin ilaçlarını aldığını söyledi.

“YAŞADIĞIMIZ BU DURUMDAN BİZ DE KURTULMAK İSTİYORUZ" 

Yaşadığı dramı anlatan Mehmet Yeşilçayır, “Yeni değil 2 yıldır biz burada bu şekilde yaşam mücadelesi veriyoruz. Konteynerimiz çalındıktan sonra kendimize en güvenli alan olarak burasını bulduk. Eşyalarımızın hepsi dışarıda. Kışın belediyeden ıslanmasın diye branda aldık. Biz de branda ile küçük bir yer çevirerek, hayvanlarımız ile yan yana kalıyoruz. Yaşadığımız bu durumdan biz de kurtulmak istiyoruz. Bize bir yer göstersinler, bir konteyner versinler. Başka bir şey istemiyoruz. Ben kendim birkaç kez işe girmek istedim, ama olmadı. Kalp rahatsızlığım var. Zincir marketlerin atıklarını toplayarak hayatta kalmaya çalışıyoruz” dedi.

“AKŞAMA KADAR AĞACIN ALTINDA DURUYORUM" 

Hayatın kendisi için daha zor geçtiğini ifade eden Seher Yeşilçayır ise, “Evde kalmak istemiyoruz, ev talebimiz de yok. Bize bir konteyner versinler. Havalar aşırı sıcak, suyumuz, elektriğimiz yok. Ben kendim kas hastasıyım. Bir şey yapamıyorum, bir yerde çalışamıyorum. Bütün eşyalarımız dışarıda. Sıcaktan dolayı bazen dışarıda kalıyoruz, akşama kadar ağacın altında duruyorum. Burası bizim için daha güvenli. Keçilerimiz ile beraber kalıyoruz. Tek varlığımız onlar. Onlara bakıyorum” sözlerine yer verdi
 

Muhabir: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ-ERTUĞRUL GÜN