Antalya’da sebze fiyatlarını yüksek bulan vatandaşlar bahçede, balkonda ve saksılarda küçük tarım alanları yaratma hazırlığında... Vatandaşlar domates, biber ve patlıcan gibi sebzelerin fidelerini alarak sebze yetiştirme telaşına girdi. Evlerimizde, bahçe veya balkonlarımızda hatta iç mekanlarda dahi sebze yetiştirmemiz için gerekli bilgileri derledik.

BAHAR AYLARIYLA BİRLİKTE FİDE DİKİMLERİ BAŞLADI

Baharın gelmesiyle fide dikim mevsimi başladı. Antalya’da son birkaç haftadır sebze fiyatlarında düşüş gözlendi. Buna rağmen çok sayıda vatandaş evinin bahçesinde sebze yetiştirmek için kolları sıvadı. Fide satışı yapan esnaflar Nisan ayıyla birlikte satışlarda patlama yaşandığına dikkat çekti. Fide fiyatlarının 5 ile 10 lira arasında değiştiği görüldü.

Bardakta Fidan Dikimi

Sofrada ağlattı, tarlada güldürdü Sofrada ağlattı, tarlada güldürdü

FİDE DİKİMİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Fide ve tohumlar mutlaka güvenilir bir kaynaktan alınmalı. Fide alınırken koyu yeşil yapraklı, kalın ve kısa saplı, bol köklü ve kök boğumları hafif mor olanlar seçilir. Solgun, ince saplı ve aşırı uzamış fazla genç ve fazla yaşlı fideler tercih edilmemeli. Fideler çok boylu olmayıp kalın ve kuvvetli, kök sistemi tam ve sağlam olmalı. Mayıs ayında dikmeye uygun sebze fidelerinden bazıları şöyle:

Domates, salatalık, patlıcan, kabak, havuç, roka, maydanoz, nane, yeşil biber, çarliston, dolmalık biber,  semizotu, ıspanak, bamya, havuç, pırasa, mısır, dereotu, fasulye, marul, taze soğan. 

SAKSIDA FİDE DİKİMİ

Hiçbir şey güneşte olgunlaşmış ürünlerin bahçe tazeliğiyle karşılaştırılamaz. Ama kendi ürünlerinizi yetiştirmek için büyük bir bahçeye ihtiyacınız yok. Kaplara sıkıştırılmış bitkilerden sağlıklı bir hasadın tadını çıkarabilirsiniz. Bir verandaya, güverteye veya çatı katına yerleştirilen yenilebilir mahsul kapları, aile yemeklerini lezzetli tatlarla sunabilir. Birçok bitki saksıda yetiştirmek için mükemmeldir. Bahçecilik veya bitki yetiştirme konusunda yeni olan bahçıvanlar için saksı ve yataklar çok iyi bir seçimdir. Bunların dışında eski şarap fıçıları, konteynırlar gibi kaplarda da uygun ortamı sağlayabilir ve bitkileri ekebilirsiniz.
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER