Antalya’da 1 kişinin ölümü, 7 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan teleferik kazasında sabotaj olup-olmadığına ilişkin sorular kafa kurcalamaya devam ediyor. “Tünektepe Teleferik Tesisleri’nde yaşanan kazada sabotaj var mı, yok mu?” sorusuna yanıt Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’nden geldi. İşte, çok aranan o sorunun yanıtı…

TELEFERİK KAZASININ KESİN NEDENİ HENÜZ NETLEŞMEDİ

Makine Mühendisleri Odası ile Elektrik Mühendisleri Odası Antalya şubeleri Antalya'daki teleferik kazasına ilişkin ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan ortak basın açıklamasında ilk sözü alan Elektik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, kazanın kesin nedeninin tespitinin zaman alacağını söyledi. Tad, "Teleferik gibi tesislerin bakımlarının ve kontrollerinin TS EN 1709 standardına göre yapılması gerekmektedir. Bu standartta tüm aksamlar ile ilgili kontroller belirtilmiştir. Bu tesislerin aylık rutin bakımları dışında imalatçı firmanın belirlemiş olduğu dönemlerde yıllık ağır bakımları da yapılmalıdır. Hatta tesisin her gün çalışma öncesi ön kontrollerinin tesis operatörleri tarafından yapılması gerekmektedir" diye konuştu. 

Antalya Nöbetçi Eczaneler: 19 Mayıs Pazar günü nöbetçi eczanelerin tam listesi... Antalya Nöbetçi Eczaneler: 19 Mayıs Pazar günü nöbetçi eczanelerin tam listesi...

Antalya'da Vatandaşların Teleferik Korkusu 2

LUNAPARK VE TEMAPARKLARA DİKKAT ÇEKİLDİ 

Tat, özellikle yaz aylarında sıklıkla kullanılan lunapark ve temapark gibi eğlence alanlarının da sıkı denetlenmesi gerektiğini belirterek, "Lunapark, temapark gibi özellikle yaz aylarında yoğun tercih edilen eğlence tesislerinde de riskli makineler mevcut. Bu cihazların bakım periyotları titizlikle takip edilmeli, periyodik kontrollerinin yapılması konusunda hassas davranılmalıdır. Günden güne elektrik yoğunluğunun arttığı bu tesislerde, istenmeyen yangın kazalarının önlenmesi için yangın koruma röleleri ve diğer yangın algılama ve otomatik söndürme sistemlerinin bulunması gerekmektedir. Ayrıca bu sistemlerin düzenli kontrol edilip çalıştırılması da önemlidir" dedi. 

Teleferik Kazası Rapor Fotoları (2)

TELEFERİK KAZASINDA SABOTAJ İHTİMALİ

MMO Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca ise denetim yapan firmaların denetim karşılığında bir ücret aldığına dikkati çekti. Bu türden denetimlerin özellikle kamuya bırakılması gerektiğini vurgulayan Atmaca, "Söz konusu denetim olunca, bu piyasanın insafına bırakılamaz. Denetim kamusal alanda kalmalıdır" açıklamasında bulundu. Direklerdeki cıvatalara ya da sisteme sabotaj müdahalesini de değerlendiren Prof. Dr. Atmaca, "Her türlü şey sabotaja açıktır. O cıvataları biri gevşetir mi, bu her yerde mümkün. Bu şu anda tamamen farazi bir şey. Bulgu var mı, yok. O kısmı kriminal boyuta giriyor" değerlendirmesinde bulundu. 


 

Kaynak: DHA