Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatlarını Kazakistan’da tanıtıp, kültürel mirasımızı sonraki kuşaklara aktarmayı başarıyor. 

Türk halklarının bıraktığı sanatsal miras ve Türk Kültürü açısından önemli olan Kazakistan toprakları, kültürler arasında köprü vazifesi görmeyi sürdürüyor. Çünkü kültürel mirasımıza göre Türkler, aynı soydan geliyor. Ortak dili ve kültürü paylaşan toplulukları oluşturuyor.  Günümüzde yaşantılarını farklı coğrafyalarda, ayrı devletler içinde yaşayışlarını sürdürseler de Türkleri birbirine bağlayan çeşitli unsurlar bulunuyor. 

Bu unsurların farkındalığını artırmak için Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Kazakistan Korkut Ata Üniversitesi arasında “Kültürel Miras Temalı” proje yapıldı. Kültürel Miras temalı proje kapsamında 22 Nisan’da Kazakistan’a giden Antalya kafilesi Projenin ilk bölümünü Türkistan Ahmet Yesevi Üniversitesi ile gerçekleştirdi.

GELENEKSEL SANATLARA KATKI YAPILIYOR

Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi ve Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi iş birliğinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Türkistan eyaletine bağlı Shornak köyündeki Jumabek Tasenev okuluna giderek okuldaki çocuklar ve katılımcılarla coşkuyla kutlandı. Okuldaki çocuklara geleneksel çocuk oyunları, yüz boyama gibi eğlenceli etkinliklerle birlikte, Akdeniz Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü hocası Ömer Zaimoğlu koordinatörlüğünde Türk sanatları arasında yer alan ebru ve tezhip sanatı tanıtıldı. Tüm etkinlikler, katılımcılarla ve çocuklarla birlikte yapıldı.

Antalya Gençlik ve spor il Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Ünlü ile yapılan röportajda Mehmet Ünlü, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. Naci Genç’e teşekkürlerini iletti ve meslektaşına çeşitli hediyeler verdi.

Kazakistan (8)

Muhabir: YEŞİM ERTAN