TBMM Dilekçe Komisyonu, 28 Yasama Dönemi'nde 9 bini aşkın başvurudan 4 bin 721'i hakkında karar verdi. En fazla yasal düzenleme talebi, "çalışma ve sosyal güvenlik", "çevre yönetimi" ve "adalet hizmetleri" başlıklarında geldi. TBMM Dilekçe Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, vatandaşların Meclis'e ilettiği dilek ve şikayetleri inceleyen Komisyon, 28. Dönem'de gerçekleştirdiği 21 toplantıda 9 bin 684 dilekçe hakkında 4 bin 721 karar aldı.

"150 YILLIK KOMİSYON"

Komisyon Başkanı Sunay Karamık, başvuru konuları itibarıyla değerlendirildiğinde en fazla yasal düzenleme talebi gelen ilk üç konu başlığının sırasıyla "çalışma ve sosyal güvenlik", "çevre yönetimi" ve "adalet hizmetleri" olduğunu belirtti. Karamık, 150 yıllık geçmişiyle Meclis'in en eski komisyonu ve sağlam teamülleri olan Dilekçe Komisyonunun, hukukun üstünlüğünün sağlanmasına, hak arama kültürünün yaygınlaşmasına, şeffaf, hesap verebilir ve insan odaklı idarenin oluşmasına katkı sağladığını ifade etti.

ZİRVENİN SAHİBİ İSTANBUL

Dilekçe Komisyonuna 28. Yasama Dönemi'nde 9 bin 684 başvuru geldi. Komisyona 2 bin 369 başvuru ile en çok dilekçe gönderen il İstanbul oldu. İstanbul'u 1166 başvuru ile Ankara, 607 dilekçe ile İzmir, 307 başvuru ile Bursa ve 297 başvuru ile Antalya takip etti.

EN AZ BAŞVURU TUNCELİ'DEN

Dilekçe Komisyonuna 3 dilekçe ile en az dilekçe gönderen il Tunceli olurken, Tunceli'yi 7 başvuru ile Kilis, 10 başvuru ile Gümüşhane, 11'er başvuru ile Çankırı ve Iğdır izledi.

Editör: Duygu Tekin