Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan Salı günü gerçekleştirilecek Genel Kurul'da Ticaret Kanunu'nda yapılması planlanan düzenlemeleri konuşacak. Genel Kurul’da fahiş fiyat artışı yapan işletmelere verilen idari para cezalarının artırılmasına ilişkin düzenlemeler de yer alacak. Antalya Emlakçılar İş Takipçileri ve Oto Galericiler Esnaf Odası Başkanı İsmail Çağlar, “TBMM’de konut sektöründe yaşanan sorunlar da konuşulsun. Sorunlarımızı çözecek yer TBMM’dir” dedi. 

KONUTTA YAŞANAN SORUNLAR TBMM ÇATISI ALTINDA GÖRÜŞÜLSÜN

“23 Nisan Salı günü TBMM’de görüşülmesi beklenen önemli yasa tekliflerinde konut sektöründe yaşanan sorunların da ele alınması gerekmektedir. Konut piyasasının uzun süredir büyük sınavlardan geçiyoruz” diye konuşan Antalya Emlakçılar İş Takipçileri ve Oto Galericiler Esnaf Odası Başkanı İsmail Çağlar, “Fahiş fiyat artışı yapan işletmelere verilen idari para cezalarının artırılacağı iddia ediliyor. Konut fiyatlarının özellikle son 3 yıl içerisinde inanılmaz artış gösterdiğini düşünecek olursak konut piyasasını manipüle edenlerin de bu kapsamda değerlendirilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

İsmail Çağlar Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri Ve İş Takipçileri Odası Başkanı

SORUNLAR DEVAM EDİYOR

“Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 23 Nisan Salı günü gerçekleştirilecek Genel Kurul'da konut sektöründe yaşananların da kesinlikle ele alınması gerekmektedir” şeklinde sözlerini sürdüren Çağlar açıklamalarını şu şekilde devam etti:

“Türkiye’de konut fiyatlarının artmasının birçok nedeninin vardır. Konut piyasasını ele aldığımızda fiyat artışı için birçok nedeni sıralayabiliriz fakat artışların bu derece olması kabul edilebilir değil. 3 yıl öncesine göre konut fiyatlarında yaklaşık 10 kat bir artış yaşandığına şahit oluyoruz. Öte yandan piyasanın bileşenlerine bakınca diğer kalemlerde 10-15 kat arası bir artış yaşanmadığına da şahit oluyoruz. Kısaca konut fiyatlarının inanılmaz boyutta arttığını söylemek yanlış olmayacaktır.”

"ALINACAK KARARLARI MERAKLA BEKLİYORUZ"

Konut piyasasında yaşanan sorunların Meclis çatısı altında ele alınmasını isteyen Çağlar, “Yaklaşık 20 maddeden oluşması öngörülen teklifte, fahiş fiyat artışı yapan işletmelere verilen idari para cezalarının artırılmasına ilişkin düzenlemenin de yer alacağından bahsediliyor. Kimlerin bu kapsamda yer alacağını ise Salı günü öğreneceğiz. Biz de Salı gününü beklemeden konut sektörünün de TBMM çatısı altında bu kapsamda değerlendirilmesini ve konut piyasasında yaşanan sorunların ele alınmasını istiyoruz. Birileri ne yazık ki konut piyasasını manipüle ediyor. Devlet yetkilileri bu konuya ilişkin önlemler almak için çalışmalar yürütse de hala konut fiyatları çok yüksek. Bu sorunun çözülebileceği yerin TBMM olduğuna inanıyoruz" ifadelerine yer verdi.

Antalya Kuş Bakışı 1

"İLK İŞ FAHİŞ FİYATLARI DURDURMAK OLACAK"

Konut sektöründe fahiş fiyat artışına neden olanlara da yaptırım uygulanmasını talep eden Çağlar, "İdari para cezasının verilmesini, hatta işletmelerinin kapatılmasını talep ediyoruz. Konut satışlarının istenildiği gibi gitmiyor. Yılbaşından bu yana konut satışları yükselse de henüz eski seviyelere gelemedi. Çünkü hem konut fiyatları çok yüksek hem de bankaların faiz politikaları vatandaşlar için elverişli değil. Tabi bunun yanı sıra başka faktörlerin de payı büyük. Öte yandan birçok vatandaşımızın ev sahibi olmak için can attığını da biliyoruz. Her platformda ifade ettiğimiz gibi konut sektörünün birçok sorunu var ama çözülmesi gereken ilk sorun ise fahiş fiyatları durdurmak olacaktır. TBMM umarız sesimize kulak verir ve sorunlarımızı çözmek için adım atar” şeklinde konuştu.

Muhabir: BÜLENT ÖNER