Antalya’da sürücülerin ve yayaların kabusu durumundaki o sorun varlığını devam ettiriyor. 

ANTALYA’DA TRAFİK ÇİLESİ

Antalya son yıllarda artan turizm faaliyetleri ve alınan Rus ile Ukraynalı göçü sonrası oldukça kalabalık bir hal aldı. Nüfusu ani artış gösteren kentin imar planlamasıysa bu durumu kaldıramadı. Oluşan nüfus yoğunluğu araç trafiğine de yansırken kentin ana arterleri başta olmak üzere ara sokaklara kadar trafik sıkışıklığının yaşanmadığı kara yolu kalmadı. Yerel seçimler öncesinde bu durumun farkında olan belediye başkan adaylarının ilk vaatleri arasında da yer almayı başaran trafik sorunu hala kentin 1 numaralı sorunu olmayı sürdürüyor. 

Yol Taşıt Trafik Yol Çizgisi (1)

KENTİN 2 NURAMARALI BÜYÜK SORUNU

Antalya’da Rusya-Ukrayna savaşı sonrası artan yabancı nüfusuyla birlikte kentte konut krizi patlak vermiş, söz konusu sorun bu yılın ilk çeyreğinden itibaren kiralardaki balonun inmesiyle etkisini kaybetmişti. Yabancıların neden olduğu hayat pahalılığı sorunun yerineyse trafik sorunuyla ilişkili bir problem yerleşti. Trafik sıkışıklığı sorunuyla hemen hemen aynı düzlemde olan o sorun kentin en büyük 2’nci sorunu durumunda. 

Antalya Genel Dağ

OTOPARK SORUNU SAÇ BAŞ YOLDURTUYOR 

Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi durumundaki Antalya’da trafik sıkışıklığı sorunun ardından gelen en büyük sorun otopark sıkıntısı oldu. Kent merkezinde ve merkez ilçelerin birçoğunda yaşanan otopark sıkıntısı hem sürücülere hem yayalara saç baş yoldurtmayı sürdürüyor. 

KALDIRIMLAR İŞGAL ALTINDA

Kent merkezindeki hastane, AVM ya da işlek caddelerin yakınlarında bulunan kaldırımların büyük çoğunluğu otopark vazifesi görüyor. Sürücüler tarafından gelişi güzel park edilen araçlar nedeniyle kaldırımlar asıl kurulum amacı olan yayaların güvenliği noktasında hizmet veremiyor. Kaldırımlara park eden araçlar nedeniyle yollara inmek zorunda kalan yayalarla sürücüler arasında zaman zaman tartışmalar da yaşanıyor. 

BELEDİYELER OTOPARK SORUNUNA EL ATMALI

Kent merkezinde yaşanan otopark sorunuyla ilgili vatandaşlar yetkililerin harekete geçmesini bekliyor. Kaldırımların geniş olduğu bölgelerde otopark alanı açılabileceğine işaret eden sürücüler de araçların kaldırama bırakmak zorunda olmaktan yakınıyor. Antalya’da yaşanan otopark sıkıntısıyla ilgili hem araç sürücüleri hem vatandaşlar belediyelerin hareket geçmesini talep ediyor.   


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU