Akdeniz ikliminin karakteristik özelliklerinin görüldüğü Antalya, yaz aylarına erken giriş yaptı. Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında artış gösteren sıcaklık değerleri Mayıs ayı sona ermeden kendisini göstermeye başladı. Antalya merkezli 5 günlük sıcaklık ve nem değerlerini paylaşan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, tahmin edilen en düşük sıcaklık değerinin 18, en yüksek sıcaklık değerinin ise 32 derece olduğunu belirtti. 

NEM ORANI YÜZDE 81'İ GÖRECEK

Sadece 23 Mayıs Perşembe gününü yağışlı gösteren hava durumu değerlerinde göze çarpan bir diğer unsur ise nem oranları oluşturuyor. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklığının 30 dereceyi bulacağı Antalya'da, vatandaşları yüksek nem oranları bekliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden elde edilen verilere göre önümüzdeki günlerde Antalya'da en düşük nem oranın yüzde 32, en yüksek nem oranının ise yüzde 81 olacağı tahmin ediliyor.  

5 GÜNLÜK DEĞERLERE DİKKAT!

Önümüzdeki 5 günlük sıcaklık değerlerine bakıldığında ise Antalya'da havanın 22 Mayıs Çarşamba günü parçalı bulutlu, 23 Mayıs Perşembe günü gökgürültülü sağanak yağışlı, 24 Mayıs Cuma çok bulutlu, 25 Mayıs Cumartesi Parçalı bulutlu ve 26 Mayıs Pazar parçalı bulutlu olması bekleniyor.  Antalya'da önümüzdeki 5 günlük nem oranlarının; 22 Mayıs Çarşamba günü yüzde 47-72, 23 Mayıs Perşembe günü yüzde 56-81, 24 Mayıs Cuma günü yüzde 32-75, 25 Mayıs Cumartesi günü yüzde 32-62, 26 Mayıs Pazar günü ise yüzde 54-86 aralığında gerçekleşmesi bekleniyor. 

NEMLİ HAVA HASTALIK RİSKİ TAŞIYOR

Yerli ve yabancı turistlerin, emeklilerin, öğrencilerin, memurların ve daha birçok kesimin gözde şehri olan Antalya'nın, önümüzdeki dönemde insan sağlığına küçümsenmeyecek derece önemli payı bulunan nem oranları ile sağlıklı şekilde mücadele etmesi gerekecek. Küf ve rutubet oluşuma davetiye çıkaran, astım ve nefes darlığı gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açan nem oranları, kişilerde baş ağrısı, deri döküntüleri ve alerjik rahatsızlık olarak kendisini gösteriyor.

BELİRLİ SAATLERE DİKKAT EDİN!

Yetkililer ise olumsuz etkilere karşı vatandaşları uyarıyor. Saat 10.00-16.00 arası en yüksek sıcaklık değerlerine ulaşılacağından vatandaşların mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiği yönünde uyarılar yapıldı. Uzmanlar, vatandaşların açık havada korunmasız kalmaması, aşırı hareketlerden kaçınması gerektiğini belirtiyor. Sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden tavsiyeler arasında, "Açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalı. Güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında denize girilmemeli ve güneşlenilmemeli" ifadeleri de yerini alıyor.


 

Muhabir: DUYGU TEKİN