Avukatlık, hukuk eğitimi almış ve baroya kayıtlı kişilerin hukuki konularda danışmanlık yaptığı, dava ve diğer hukuki işlemleri yürüttüğü bir meslektir. Ülkemizde en çok kazanan meslek gruplarından biri olan avukatlık, aynı zamanda kazanılması ve icra edilmesi zor bir meslektir.

Avukat maaşı ise 2024 yılı itibariyle yapılan zamlarla beraber güncellendi. Dava türüne göre de değişkenlik gösterebilen avukat maaşlarını, ayrıntılı bir şekilde yazdık.

Avukat maaşları ne kadar araştırması yapanlar için detaylar haberimizde…

Avukat Maaslari 8

Avukat Maaşı 2024

Müvekkillerinin haklarını korumak ve yasal süreçlerde onları temsil etmekle yükümlü olan avukatlar, ayrıca hukuki belgelerin hazırlanması, sözleşmelerin incelenmesi ve yasal anlaşmazlıkların çözümünde de önemli rol oynarlar. 

Avukatlar, ceza hukuku, medeni hukuk, ticaret hukuku, iş hukuku ve idare hukuku gibi çeşitli hukuk dallarında uzman olabilirler. Bu uzmanlık alanlarına göre de avukat ücretleri şekillenir.

Ayrıca avukat maaşı; deneyim, uzmanlık alanı, çalışılan şehir ve kurum gibi faktörlere göre değişir. Tecrübeli ve belirli bir alanda uzmanlaşmış avukatlar, büyük şehirlerde ve prestijli firmalarda daha yüksek maaş alır. Peki, avukat kaç TL maaş alır?

2024 yılı Temmuz ayı itibariyle avukat maaşı aşağıdaki gibidir:

KIDEM

MAAŞ

En Düşük Avukat Maaşı

27.700 Türk Lirası

Ortalama Avukat Maaşı

42.100 Türk Lirası

En Yüksek Avukat Maaşı

65.800 Türk Lirası

NOT: Yukarıdaki tabloda taban başlangıç ücretleri verilmiştir. Bu ücretler özel ya da devlette çalışılması, deneyim, kıdem gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak başlangıç olarak artış gösterebilmektedir.

Yeni Mezun Avukat Ne Kadar Alır?

Yeni mezun bir avukatın maaşı, çalıştığı yere, sektöre, deneyimine ve bulunduğu şehre göre değişiklik gösterebilmektedir. Buna göre yeni başlayan avukat maaşlarını derledik…

Yeni mezun avukat maaşı 2024 yılı Temmuz ayı itibariyle aşağıdaki gibidir:

  • Yeni başlayan avukat maaşı 2024 yılı itibariyle en az 30.000 TL olarak belirlenmiştir.
  • 2024 yılı Temmuz ayı itibariyle Türkiye’de yeni mezun bir avukatın ortalama maaşı 40.000 TL civarındadır.

Avukat Maaslari 11

Devlette Çalışan Avukat Ne Kadar Alır?

Devlette çalışan avukatlar genellikle bir kamu kurumunda veya devletin diğer birimlerinde çalışırlar. Devlette çalışan bir avukatın maaşı, kamu görevinde ve hangi kurumda çalıştığına, kıdemine ve görevine göre değişiklik göstermektedir. Buna göre devlette çalışan avukat maaşlarını derledik…

2024 yılı avukat maaşı devlet dairelerinde aşağıdaki gibidir:

  • En düşük 4/1 kıdemli devlet avukat maaşı 2024 yılı Temmuz ayı itibariyle 47.106 TL civarındadır. 
  • 2024 yılı Temmuz ayı itibariyle Türkiye’de devlette çalışan avukatların en yüksek maaşı 110.000 TL civarındadır.

Stajyer Avukat Ne Kadar Alır?

Avukat olmak için hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra avukatlık stajını tamamlamak zorunludur ve stajyerler de bu süre boyunca belirli bir ücret alırlar. Stajyer avukatların maaşı, çalıştığı yere, sektöre, deneyimine ve bulunduğu şehre göre değişiklik gösterebilmektedir. Buna göre stajyer avukat maaşlarını derledik…

Stajyer avukat maaşı 202 yılı Temmuz ayı itibariyle aşağıdaki gibidir:

  • En düşük stajyer avukat maaşı 2024 yılı itibariyle 17.200 TL olarak belirlenmiştir.
  • 2024 yılı Temmuz ayı itibariyle Türkiye’de stajyer avukatların ortalama maaşı 22.300 TL civarındadır.

Avukat Maaslari 13

Serbest Çalışan Avukat Ne Kadar Alır?

Serbest çalışan avukatlar, kendi hesabına çalışan ve belirli bir firmaya bağlı olmayan bir hukuk çalışanıdır ve serbest çalışan avukatlar davasına göre ücret alır. Serbest avukatların maaşları, çalıştıkları alanlara, davalarına, müvekkillerine ve kazandıkları davalara göre büyük ölçüde değişiklik göstermektedir. Buna göre serbest çalışan avukat maaşlarını derledik…

2024 yılı itibariyle serbest avukat maaşları aşağıdaki gibidir:

  • En düşük özel avukat maaşları 2024 yılı Temmuz ayı itibariyle 20.000 TL civarındadır.
  • 2024 yılı Temmuz ayı itibariyle Türkiye’de serbest avukatların ortalama aylık kazancı 50.000 TL civarındadır.
  • Serbest avukat maaşları 2024 yılı itibariyle en fazla 200.000 TL’yi bulabilmektedir.

Avukat Maaslari 14

Sık Sorulan Sorular

Avukat maaşı ile ilgili diğer merak edilen sorular aşağıdaki gibidir:

Bir Avukat Bir Davadan Ne Kadar Kazanır?

Avukatların her davadan kazandığı ücret değişkenlik gösterebilir. Örneğin, bir boşanma davasında avukatlık ücreti 5.000 TL ile 10.000 TL arasında değişebilirken karmaşık bir tazminat davasında avukatlık ücreti 20.000 TL ile 50.000 TL arasında değişebilir.

Bir ceza davasında avukatlık ücreti 50.000 TL ile 100.000 TL arasında değişebilir iken büyük bir ticaret davasında avukatlık ücreti 100.000 TL’yi aşabilir.

Kendi Bürosu Olan Avukat Ne Kadar Kazanır?

Kendi bürosu olan bir avukatın maaşı, yılda 100.000 TL’den 1.000.000 TL’ye kadar değişebilmektedir. Bu ücret skalası avukatın kaç davaya girdiği, kazandığı gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Stajyer Avukat Maaş Alır mı?

Staj dönemi, avukatlık mesleğine yeni adım atan ve deneyim kazanmak isteyen hukuk mezunları için bir öğrenme sürecidir. Genellikle hukuk bürolarında veya kamu kurumlarında çalışarak mesleki becerilerini geliştiren stajyer avukatlar, maaş alırlar fakat maaş alma durumu, stajın türüne ve yapıldığı yere göre değişmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ