Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, Salda Gölü'nün batı kesimindeki yola dökülen asfaltın kanserojen içerikli olduğunu, yağışlarla birlikte göldeki kumullara beyaz rengi veren canlılığı öldüreceğini söyledi.

YOL YAPIM ÇALIŞMALARI ELEŞTİRİLDİ

Dr. Kesici, gölün beyaz kumul ve turkuaz renklerinin en yoğun olduğu Kayadibi bölgesinde yıllar önce yol yapılmasının göl ekosistemine büyük zarar vereceği yönünde çok kez bilimsel uyarıda bulunduklarını, fakat çalışmaların devam ettirildiğini eleştirdi.

Salda Gölü kenarına 4 kızıl geyik daha bırakıldı! Salda Gölü kenarına 4 kızıl geyik daha bırakıldı!

GÖLÜN KIYISINDAKİ YOL GÖLÜ TEHLİKEYE ATIYOR

Dr. Kesici, gölün kıyısındaki yola asfalt dökülmesinin göl ekosistemine zarar vereceğini ve gölün beyazlıklarının kararmaya başladığını, gölün tehlike altında olduğunu söyledi.

ASFALTIN ZARARLARI

Dr. Kesici, asfaltın potansiyel kanserojen maddeler içerdiğini, yağmur suyu ve diğer nedenlerle suya karışınca canlı hayatını olumsuz etkilediğini, asfaltın ve dökümü sırasında asfalt dumanının yayılması ve solunmasının çevresindeki hava, toprak, su ve canlı ortamına kısa ve uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtti.

ÇİMENTO BETONUNDAN YAPILMALI

Dr. Kesici, Salda Gölü ve çevresindeki ekosistemin canlılığını koruyabilmesi için asfaltın kaldırılıp yerine ekosisteme uygun, koruyucu, diğer kaplama türlerine daha uzun ömürlü çimento betonundan yol kaplamaları yapılmasını önerdi.

Kaynak: DHA