Antalya’nın, tarihi ve turistik açıdan en cazip bölgelerinin başında gelen Kaleiçi’nde adeta in-cin top oynuyor. Kentte son günlerde rekor üzerine rekor kıran çöl sıcakları esnafının cebini vurdu. Kaleiçi'nin dar sokakları ve tarihi yapıları, her yıl yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekerken, bu yıl yaşanan sıcaklar ile birlikte sessizlik hakim oluyor. Kente gelen turist sayısında 2022 ve 2023 yılının aynı dönemine oranla rekor kırılmasına karşın, bölgedeki esnaf, ekonomik olarak büyük bir kriz yaşıyor. Esnaflar, ikindi saatlerine kadar siftah yapamadan günlerini geçirirken, kafe, bar, restoran ve hediyelik eşya satan dükkan çalışanları gelecek turistleri umutla bekliyor.

ANTALYA'YI ÇÖL SICAKLARI VURDU 

Kaleiçi'nin tarihi ve turistik önemine rağmen esnafın yaşadığı ekonomik sıkıntılar, bölgenin turizm potansiyelini tam olarak değerlendiremediğini gösteriyor. İşletmeler yaşanan durgunluğun nedenleri arasında çöl sıcaklarını ve otellerin uyguladığı “Her şey dahil” konseptini neden gösteriyor. Kaliteli turistin tükendiğini ifade eden işletme çalışanları gelenlerin de otelden dışarı çıkmadığını söyledi.

KALEİÇİ'NDE İC-CİN TOP OYNUYOR

Halı ve kilim satan Bilal Yıldırım, “Turist sayısında artış var ama bu artış bize yansımıyor. Geçen yıllarda bu dönemlerde yoğunluk yaşardık. Şimdi ise sabahtan akşama kadar birkaç müşteri ancak geliyor. Havalar aşırı sıcak gittiği için turist otelden çıkmıyor. İkindi saatlerine kadar siftah yapamıyoruz. Gözümüz yolda, gelen turistleri bekliyoruz ama gelenler de alışveriş yapmıyor. Eskiden gelen turistler hatıra olsun diye bir şeyler alırdı. Şimdi herkes tasarruf yapıyor gibi görünüyor. Bu durum bizi çok zorluyor. Kaliteli müşteri yok, turist otelden çıkmak istemiyor” dedi.

"OTELLERİN HER ŞEY DAHİL KONSEPTLERİ BİZE ÇOK ZARAR VERİYOR"

Bölgede 20 yıldır giyim üzerine satış yapan Nurten Bulut ise, “Otellerin her şey dahil konseptti bize çok zarar veriyor. Bugünlerde Antalya’ya turist yağıyor ama biz bunu hissedemiyoruz. Gelen turistler otelden çıkmıyor. Bu yıl devam eden sıcak havalar da bizim işlerimizin azalmasında etkili oldu. Otellere gelen turistlerin buraya çekilmesi yönünde projeler yapılması gerekir. Kaleiçi Antalya’nın kalbidir” sözlerine yer verdi.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ