SES tarafından 57 kentte, 150’de fazla işyerinde onlarca sağlık çalışanının katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçları paylaşıldı. Söz konusu ankete göre sağlıkçılar o hizmetten memnun değil. 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI YEMEK HİZMETİNDEN MEMNUN DEĞİL

SES Antalya Şube Başkanı Dr. Kaan Taşer ülke genelinde kamu sağlık ve sosyal hizmet kurumlarında gerçekleştirilen yemek anketinin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Dr. Kaan Taşer anket sonuçlarına göre sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının verilen yemek hizmetinden memnun olmadığı belirtti. Dr. Taşer, “Tüm uyarı ve önerilere rağmen yemek hizmetleri ile ilgili problemler artarak devam etmekte. Bu sorun sağlık emekçilerinin ve hastalarımızın sağlığını tehdit eden boyutuyla kronik sorunlarımızdan biri olmayı sürdürmekte” dedi.  

SAĞLIKÇILAR YEMEKLERİNİ EVDEN GETİRMEK ZORUNDA KALIYOR

Dr. Taşer anketle ilgili açıklamalarında, “Araştırmaya yanıt verenlerin yüzde 31’i her gün öğlen yemeğine gittiğini, yüzde 18’i yemeğini evden getirdiğini, yüzde 24’ü menünün uygunluğuna göre tercih yaptığını ifade etmiştir. Yemeğini evden getirenlerin yüzde 70’i kadındır. Belirtilen seçenekler dışında da birçok çalışan, yemekhane menüsünün uygunsuzluğu gerekçesiyle sipariş verdiğini, dışarıdan getirdiğini ifade etmiştir. Yemekhane hizmeti olmadığını belirten sayısı ise yüzde 11’dir. Yemeklerin her hafta aynı çıktığını, hijyen konusunda kaygıları olduğunu ve düzenli denetim yapılmadığını ifade ederek tercihen yemekhanede yemek yemeyen çalışanlar da mevcut” ifadelerine de yer verdi. 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN ‘KAMUSAL BESLENME HAKKI’ VURGUSU

Anket sonuçlarına göre sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sunulan yemek hizmetlerinden memnun olmadığının altını çizen Dr. Taşer, “24 saat kesintisiz hizmet verilen iş kolumuzda ne gündüz, ne gece en temel hak olan emeğimiz karşılığında beslenme hakkımıza dahi ulaşamıyoruz. Bize reva görülen besinler yetersiz, gıda güvenliği açısından kuşkuludur. Bu nedenle çalışanların hizmet üretirken en temel hakkı olan temiz, besleyici ve yeterli gıda hakkı konusunda talebimiz bir kısım idareci ya da çalışanların saray sofralarında hoş edilmesi değil ayrımsız sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının tamamının talep ettiğimiz koşullara uygun kamusal beslenme hakkına kavuşmasıdır” açıklamasında bulundu. 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP