Yazın nüfusu 1 milyona çıkan Manavgat'ın hastane ihtiyacını karşılaması için 2023 başında yer teslimi yapılan yeni Manavgat Devlet Hastanesi inşaatının bir türlü tamamlanamaması, konuyu yakından takip eden CHP Milletvekili Aykut Kaya'nın tepkisine neden oldu.

"GÖL YATAĞINA YAPILIYOR" DİYE KARŞI ÇIKMIŞTI 

İl Başkanı Nail Kamacı, İlçe Başkanı Oykun Başar, milletvekilleri Mustafa Erdem ve Aliye Coşar'ın bulunduğu bir grup partililerle yeni Manavgat Devlet Hastanesi inşaat alanına giden CHP Antalya Milletvekili Aykut Kaya, burada açıklama yaptı.  İhale sürecinde 'göl yatağı' olarak tasvir edilen Ulualan mevkiine hastane inşaatı yapımının yanlışlığına dikkat çektiğini hatırlatan Kaya,  taban suyunun 70-80 cm olduğu, kum zemini olan bir alanda bir deprem anında sıvılaşma riskinin yüksek olduğunu belirterek, "Böyle bir alana inşaat yapmanın maliyetini tahmin etmenin de zor olacağı konusunda uyarılar yaptığını anlattı. 

CUMHURBAŞKANI 2021 İÇİN SÖZ VERMİŞTİ, DAHA YÜZDE 5'İ BİLE TAMAMLANMADI 

AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılında yapılacağına dair söz verdiği yeni Manavgat Devlet Hastanesi'nin yapım sözleşmesinin 2023 başında imzalandığını, 500 yatak kapasitesinin 300 yatağa düşürüldüğü anlatan Aykut Kaya,  yaz aylarında nüfusu 1 miyona çıkan Manavgat ile birlikte Gündoğmuş, Akseki ve İbradı halkının da dört gözle yeni hastanenin hizmete açılmasını beklediğini ancak inşatın daha yüzde 5 seviyesine bile gelmediğini kaydetti. 

"HASTANENİN BİTMEYECEĞİNİ SİZLERE SÖYLEMİŞTİK"

Söz konusu projeye dair önceki basın açıklamalarında dikkat çektiği hususların devam ettiğini, kaydadeğer hiçbir ilerlemenin olmadığını dile getiren Kaya, "2023 Eylül ayında Manavgat yeni Devlet Hastanesi'nin inşaatı ile alakalı bir basın açıklamasında bulunmuştuk. Bir milletvekili kardeşiniz olarak bu süreci yakından takip edeceğimi sizlerle paylaşmıştım. O basın toplantısında yerin yanlış seçiminden dolayı bu hastanenin zamanında bitirilemeyeceğini ve yüksek bir maliyet ile gerçekleştirileceğini sizlerle paylaşmıştık. Sizler de takdir edersiniz ki, bir projenin başarılı olabilmesi için etkin ve verimli olması gerekmektedir. Etkinlik nedir? Projeyi zamanında bitirmektir. Verimlilik nedir? Doğru kaynaklarla doğru maliyetlerde doğru yerde projeyi bitirmektir" dedi.

"DEPREM ANINDA SIVILAŞMA RİSKİ VAR"

Yeni Manavgat Devlet Hastanesi'nin yerinin Ulualan mevki olduğunu hatırlatan Kaya, söz konusu bölgenin "göl yatağı" olarak tasvir edildiğine dikkat çekti. Burada yapılacak herhangi bir kazı çalışması sonrası yerin 70-80 santim altında yeraltı suyu ile karşılaşılacağını belirten Kaya, "Deprem anında zemin sıvılaşma riskinin olduğu bir yerden bahsediyoruz. Zemini kum olan bir yerden bahsediyoruz. Dolayısıyla o zaman da belirtmiştim, burada harfiyat sürecinin süreceğini, maliyetli olacağını belirtmiştik. Yeni Manavgat Devlet Hastanesi inşaatının imzalandığı zaman 2023 başı.. Aynı dönemde imzalanan ve başlanan hastane inşaatlarına bakalım.. Aksu'da yapılan devlet hastanesi yüzde 50 seviyesini geçmiş durumda. Konyaaltı Devlet Hastanesi yüzde 25 seviyesini geçmiş durumda.. Ancak Manavgat yeni devlet hastanesinin inşaatına bakıyoruz yüzde 5 seviyesinde bile değil" diye konuştu.  

Aykut Kaya Alan Fotosu

"KONUYA HAKİM FİRMA NEDEN SONUÇ VERMEDİ?"

Yeni Manavgat Devlet Hastanesi'nin ihalesin kazanan firmanın (Pekerler İnşaat) yakın zamanda Antalya Şehir Hastanesi'ni yapan firma olduğuna dikkat çeken Kaya, "Firma, ekipmanları olan konuya hakim olan bir firma.. Bu inşaatı bir an önce ayağa kaldıracak bir firma.. Ancak biraz önce bahsettiğim gibi yerin yanlış olmasından dolayı zeminden kaynaklanan problemlerden dolayı bu inşaatın zamanında bitirilemeyeceğini üzülerek ifade etmiştik. Üstelik, Manavgat için 500 yataklı tam teşekküllü bir hastane istemiştik. Bunu neden istemiştik? Türkiye'ye gelen turistlerin 3'te 1'i Antalya'ya gelir. Antalya'ya gelen turistlerin 3'te 1'i Manavgat'a gelir. Manavgat'ın nüfusu 258 bindir. Ancak yazın bu nüfus 1 milyonu geçmektedir. Dolayısıyla mevcut hastane kapasiteyi zaten kaldırmamaktadır. Yeni Manavgat Devlet Hastanesi'nin 500 yataklı ve tam teşekkülü olması gerektiğini dile getirmiştik" ifadelerini kaydetti.

"KALP KRİZİ GEÇİREN HASTA NASIL YETİŞECEK?"

Fiziki yapının yanı sıra uzaklık konusunun "sağlık" başlığında geri dönüşü olmayan hatalara zemin hazırlayacağına değinen Kaya, şunları belirtti: "Bugün Manavgat'ta bir kişi kalp krizi geçirse en yakın gideceği devlet hastanesi 70 kilometre uzakta.. Burada kalp krizinden bahsediyorum. Bugün Manavgat'ta anjiyo ünitesi yok. Dakikaların bile önemli olduğu bu durumda vatandaşımız her zaman bahsettiğimiz bu D-400 karayolunda en az 2 saatte gidecektir en yakın hastaneye... Kanser hastalarımız da aynı durumda. Kendileri de D-400 karayolunda bu yoğunlukta en yakın devlet hastanesine en az 2-2,5 saatte gidecektir. Kaldı ki buraya yapılacak hastane, sadece Manavgatlı vatandaşlarımıza hizmet vermeyecektir. İbradı'ya da, Akseki'ye de, Gündoğmuş'a da hizmet verecektir."

Antalya Manavgat 300 Yatakli Devlet Hastanesi Yapim Isi 3

"SORU ÖNERGELERİNE VERİLEN CEVAPLAR YETERSİZ"

Ülkemizin elde ettiği turizm gelirlerinde katkısı yadsınamaz Manavgat'ın en iyisini hak ettiğinin altını çizen Kaya, sağlığın en temel hak, hizmet ve ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Dava arkadaşları ile birlikte süreci yakından takip edeceklerini vurgulayan Kaya, konunun Ankara basamağına ilişkin şu bilgilere yer verdi: "Soru önergeleri veriyoruz, gelen cevaplar yetersiz. Cevaplar, bizi hiçbir şekilde tatmin etmiyor. Bu sürecin bir an önce hızlandırılması gerekiyor. Şu an şantiye sahasındayız. Gözle görülür bir çalışma da görmüyoruz. Oysa Manavgatlı hemşehrilerimiz bunları hiç hak etmiyor. Yeni Manavgat Devlet Hastanesi'nin tamamlanmasını ve Manavgatlı hemşehrilerimize verilen sözlerin bir an önce tutulmasını istiyoruz. Biz söz veriyoruz.. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Manavgat'ın hakkını ve hukukunu korumaya her zaman devam edeceğiz. Buradaki süreci hem mecliste hem yerinde takip etmeye devam edeceğiz."

TASARRUF TEDBİRLERİNE Mİ TAKILDI?

Yapımı tamamlanmayan hastanenin "zemin" koşullarından dolayı aksamasının tek başına yeterli bir sebep olmadığının sinyalini veren Kaya, açıklamasını çarpıcı bir iddia ile sonlandırdı. Sağlık hizmetinin, vatandaşların en tabii yaşam hakkı olduğunu kaydeden Kaya, "Hükümetin tasarruf tedbirlerine Manavgat'ın yeni devlet hastanesinin takıldığını düşünmek bile istemiyorum" ifadelerini kullandı. 

Muhabir: DUYGU TEKİN