Türkiye'nin en büyük 2'inci tatlı su gölü olarak bilenen ülkemizin 4'üncü en büyük gölü Eğirdir için Eğirdir Özel Hükümleri Revizyonu isimli bir toplantı düzenlendi. Toplantıda ağaç sulama stratejilerinden, kuraklık ve su seviyesi değişimlerinden bahsedilirken çözüm önerilerine dair de bir panel düzenlendi. Eğirdir Gölü'yle ilgili son duruma birlikte göz atalım... 

Toplantı açılış konuşmaları Hasan Hüseyin Vural ve Yakup Karaaslan tarafından yapıldıktan sonra, İSUBU Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Uçar 'Kısıtlı Sulama Stratejileri', MAREM Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Yusuf Demir 'Meyve Ağaçlarının Sulanması' hakkında sunum yaptı. Daha sonra SDÜ Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Meltem Kaçıkoç 'Eğirdir Gölü Mevcut ve kurak durum su seviye değişimlerinin değerlendirilmesi' çalışması hakkında bilgi verdi. Son olarak Su Yönetimi Genel Müdürlüğü yetkilisi Çiğdem Özonat 'Eğirdir Gölü Özel Hükümlerinin Revizyonu' hakkında bir sunum yaptı.

Bilgilendirme toplantısının ardından bir panel düzenlendi. Panelde toplantıya katılan konu paydaşlarının Eğirdir Gölü Özel Hükümlerinin Revizyonu hakkındaki görüş ve soruları dinlenip özüm önerileriyle toplantı sonlandı.

Arıcılar 'tarım ilacı' tehdidi altında! Bu uygulamalar arıları öldürüyor Arıcılar 'tarım ilacı' tehdidi altında! Bu uygulamalar arıları öldürüyor

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI?

Eğirdir Gölü Özel Hükümleri Revizyonu Kapsamında Halkın Katılımı Toplantısı, Isparta Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Vural başkanlığında Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Vural dışında, Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik başta olmak üzere Eğirdir Gölü çevresindeki ilçelerin kaymakamları, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Yakup Karaaslan, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul, Eğirdir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Ünsal, İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Abdullah Borca, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, İSUBÜ ile Süleyman Demirel Üniversitesinden öğretim görevlileri, ziraat odası başkanları, DSİ yetkilileri, ilgili köy muhtarları, sulama kooperatifi başkanları ile çok sayıda konu paydaşı vatandaş katıldı.
 

Kaynak: DHA