Mersin'in Aydıncık ilçesinde planlanan ve kapasite artırımı düşünülen balık çiftliği yatırımını değerlendiren Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hakan Sefa Çakır, “Plansız ve etkin denetim yapılmayan balık çiftliklerine karşıyız. Öte yandan, bilimsel kurallara uygun, konunun uzmanı kurumlarla planlanan, kıyıya uzak, turizm başta olmak üzere diğer sektörleri olumsuz etkilemeyen, deniz kirliliği oluşturmayan, kente katkı sunacak yatırımların yanında oluruz” dedi.

KENTE KATKI SAĞLAYACAK YATIRIMLARA DESTEK VERİLİYOR 

Çakır, konuşmasında MTSO'nun plansız ve etkin denetim yapılmayan balık çiftliklerine karşı olduğunu belirtirken, bilimsel kurallara uygun ve sektörlere zarar vermeyecek şekilde planlanan yatırımları desteklediklerini vurguladı. Özellikle turizm başta olmak üzere diğer sektörleri olumsuz etkilemeyen, deniz kirliliği oluşturmayan ve kente katkı sağlayacak yatırımların yanında olduklarını ifade etti.

DENETİMLERİ SÜREKLİ OLARAK SAĞLANMALI 

"Aydıncık’ta balık çiftliği kurulması konusu tekrar gündeme geldiğinde, bu yatırımların çevreye zarar vermemesi ve kent ekonomisine olumlu katkı sağlaması şartıyla destek veriyoruz." diyen Çakır, balık çiftliklerinin doğru planlanması ve çevresel etkilerinin minimal düzeyde tutulması gerektiğini vurguladı. Aşırı üretimden kaçınılması ve denetimlerin sürekli olarak sağlanması gerektiğinin altını çizdi. MTSO Başkanı, konuşmasında ayrıca tarım, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve fuarlar gibi konular üzerinde yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Üyelerin sorularını yanıtlarken, Mersin'in sürdürülebilir kalkınması için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Kaynak: İHA