TÜİK 2023 yılına ait, genç nüfus verilerini kamuoyuyla paylaştı. Paylaştığı bu verilerde Türkiye nüfusu yaklaşık olarak 85 milyon olarak hesaplandı. TÜİK’İn verilere göre 2080 yılında Türkiye nüfusun 107 milyon olacağını öngörülüyor. Antalya ise 2.6 milyon nüfusu ile 3 milyona doğru yol alırken genç nüfusu ise Akdeniz Bölgesindeki en düşük genç nüfuslardan biri oldu. 

TÜRKİYE’DEKİ GENÇ NÜFUS

TÜİK 2023 yılında Türkiye nüfusunun yaklaşık 85 milyon olduğunu açıkladı. 85 milyon olan nüfusun yüzde 15’i ise gençler oluşturdu. Gençlerin Türkiye’deki toplam nüfusu ise 12 milyon oldu. Bu açıklanan rakamlara göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında ne fazla genç nüfusa sahip ülke oldu. 

ORTALAMA YAŞAM SÜRESİ 77 YIL OLARAK AÇIKLANDI 

Gençlerin yaşam süresi ise ortalama olarak 77 yıl olarak hesaplandı. Erkekler ortalama ömrü 74 yıl olarak hesaplanırken kadınların ise 80 yıl olarak hesaplandı. Böylece kadınların erkeklerden 6 yıl daha fazla yaşadığı ortaya çıktı. 

CİNSİYETLER ARASINDAKİ FARK ÇOK FAZLA 

Gençler arasında evlilikleri incelendiğinde kadın ve erkek arasında ciddi bir fark gözlemlendi. Genç erkeklerin yüzde 3’ü evlenip, yuva kurduğu görünürken bu oran kadınlarda yüzde 12 olarak lanse edildi. Aynı zamanda istihdam edilen gençlerin büyük çoğunu erkekler oluşturdu. İstihdam edilen genç erkeklerin sayısı yüzde 57 olarak açıklanırken bu oran kadınlarda çok düşük denecek bir seviyede yüzde 33’te kaldı. En çok iş arayanların ise kadınlar olduğu öğrenildi. 

ANTALYA’NIN GENÇ NÜFUSU 

TÜİK’in verilerine göre Antalya'nın nüfusu 2023 yılında yaklaşık 2.6 milyon olarak açıklandı. Antalya nüfusun yüzde 13.7’sini gençler oluşturdu. Antalya’da cinsiyetin nüfus dağılımına göre kentte erkek nüfusu kadınlardan yaklaşık 200 bin daha fazla oldu. Erkek nüfusu 1.9 milyon olurken kadın nüfusu ise 1.7 milyon şeklinde seyretti. Antalya genç nüfusu konusunda Türkiye’de son sıralara doğru geriledi. 

ANTALYA 'NIN GENÇ NÜFUSU DİBİ GÖRDÜ

Akdeniz Bölgesi’ndeki en az genç nüfusa sahip il ise yüzde 12 ile Muğla oldu. MUğla'yı yüzde 13 ile Antalya izledi. Sadece tursitlerin değil gençlerinde hayallerini süsleyen bir şehir olan Antalya beklenmedik bir şekilde gerilerde yer aldı. En çok öğrencinin olduğu yer yüzde 16 ile ise Burdur oldu. Burdur’u ise yüzde 16 ile Isparta takip etti.  


 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP