Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nde (DHMİ) faaliyet gösteren sendikalar ve dernekler, dün bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantıya Ulaştırma Memur-Sen, Türk Ulaşım-Sen, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, HAVAÇAD, HAVELTED, Uluslararası ARFF Derneği, SİHAGÜVDER, HAVATED, SİHAMED, Hava Ulaş-Der ve Apron Memurları Derneği katılım gösterdi.

"DÜZENİ KABUL ETMİYORUZ"

Toplantıda, TBMM gündemine getirilen ve DHMİ'de görev yapan bazı unvanları kapsayan "Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" ile ilgili istişarelerde bulunuldu. DHMİ'de görev yapan çalışanların temsilcileri, yıllardır özlük ve mali haklarına yönelik iyileştirmelerin yapılmasını bekleyen DHMİ çalışanlarının beklentilerinin karşılanmadığına dikkat çekti. Ortak deklarasyon yayınlayan dernekler ve sendikalar, TBMM gündemine getirilen yasa ile DHMİ bünyesi içerisinde sadece belirli unvanlara yönelik yapılmak istenen ve çalışma barışını bozan düzenlemeyi asla kabul etmediklerini bildirdi. 

"YÜK GETİRMİYORUZ KATKI SAĞLIYORUZ"

DHMİ çalışanlarını "Ülkemiz ekonomisine hiçbir yük getirmeyen aksine katkı sağlayan" bireyler olarak tanımlayan deklarasyonun "Talepler" başlığında şu maddeler yer aldı: "Söz konusu Kanun Teklifinin 26. maddesinin revize edilerek, tüm DHMİ çalışanlarına uygulanmasını, UROCONTROL prensipleri çerçevesinde tüm DHMİ Çalışanlarını kapsayacak şekilde adil bir Havacılık Tazminatı düzenlemesinin TBMM Gündemine getirilmesini ivedilikle talep ediyoruz. Aksi halde gerçekleştirilen toplantıda alınan aşağıdaki maddelerin uygulamaya konulması kararlaştırılmıştır."

KARAR MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

TBMM'ye sunulan ve Türk Sivil Havacılık Kanunu’nda planlanan değişiklikleri içeren 26’ncı maddede geri adım atıldı. Havacılık İşletme Hizmetleri ve İdari Çalışanlar Derneği (HAVAÇAD) maddenin TBMM’den geçmemesi ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada kararın memnuniyetle karşılandığı bildirilirken, uçuşları aksatacak eylemlerinde karşısında olunacağı ifade edildi. 

HAVAÇAD’TAN AÇIKLAMA GELDİ

Geçtiğimiz günlerde kanunun yalnızca GİH sınıfındaki personele uygulanmasının huzursuzluğa neden olacağı belirten HAVAÇAD, bu kez "teşekkür" içeren açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Daha önceden kamuoyuna açıklandığı üzere; havacılık sektörü başta olmak  üzere ulaştırma sektörüne ilişkin maddeleri içerir Kanun Teklifinin 26. maddesi, çalışanlar arasında büyük huzursuzluk yaratmıştır.

Bahse konu MADDENİN TBMMde KOMİSYONDAN GERİ ÇEKİLMESİ memnuniyet yaratmıştır.

Yeniden  yapılacak yasal düzenlemede tarafların ve tüm STK’ ların katılımıyla ve ortak akılla alınacak karar sonrası, herkes için adil bir çalışmanın başlatılması tek arzumuzdur.
Bu çalışma tamamlanıncaya kadar, bağlı olduğumuz Bakanlığımızın ,Kuruluşumuzun ve Dünya’da zirveye yürüyen Türkiye Sivil Havacılığının itibarını zedeleyecek hiçbir faaliyette bulunulmaması, Havayolu şirketleri başta olmak üzere ilgili tüm Kurum Kuruluşları maddi zarara uğratacak, yolcu ve ekip mağduriyetleri oluşturacak , can ve mal emniyetini riske sokacak her türlü eylemin karşısında olacağımızın bilinmesi hususunu kamuoyuna ve tüm paydaşlara saygıyla duyururuz.

Bununla birlikte kanun teklifindeki 26. maddenin geri çekilmesinde gerekli hassasiyeti gösteren başta Ulaştıma ve Altyapı Bakanımız Sayın Abdulkadir URALOĞLU’na, DHMİ Genel Müdürümüz Sayın Dr. Hüseyin KESKİN’e, UÇMS, TUS, BTS Genel Başkanları ile ortak deklarasyonda imzası bulunan Dernek Başkanlarına, Hizmet kolumuzda faaliyet gösteren Sendikalara ve Genel Başkanlarına, Tüm Üyelerimize ve Kıymetli Basın Yayın Organlarına içtenlikle teşekkür ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Muhabir: DUYGU TEKİN