Yıllardır yapılamayan Yeni Manavgat Devlet Hastanesi CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar tarafından TBMM'ye taşındı. CHP'li Coşar'ın ifadelerine göre, Manavgat ilçesinin yaz turizmi nedeniyle artan nüfusu, mevcut hastanenin yetersiz kalmasına sebep oluyor. Yeni hastane inşaatının gecikmesi, vatandaşları Antalya merkez veya komşu ilçelerdeki hastanelere gitmeye zorluyor.

İHALE VE KAPASİTE SORUNLARI

Hastane inşaatı iki yıl sonra ihaleye çıkarılabildi ve söz verilen 500 yatak kapasitesi 300'e düşürüldü. İlgili bakanlık, kapasite azlığı ve fiziki yetersizliklere karşı yapılan itirazları dikkate almadı. CHP’li Coşar, durumu yerinde incelediğini ve aylardır herhangi bir faaliyet yapılmadığını belirtti.

ZEMİN SORUNU VE RANT İDDİALARI

Yeni hastane inşaatının durmasının sebebinin zemin sıvılaşması olduğu iddiaları ortaya atıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve bakanlık bürokrasisinin bu iddialara yanıt vermesi bekleniyor. Hastane inşaatının çevresindeki komşu arsaların AKP'ye yakın kişilere ait olduğu iddiaları da gündemde. Bu durum, Manavgat halkının can güvenliğinin yanı sıra, sağlıkta dönüşümün rantsal dönüşüme çevrilmemesi gerektiği tartışmasını da beraberinde getiriyor.

COŞAR’IN SORULARI CEVAP BEKLİYOR

CHP'li Coşar, Sağlık Bakanlığı'na verdiği yazılı soru önergesinde, hastane inşaatının ne zaman tamamlanacağı, gecikmenin sebebi, kapasitenin düşürülme nedeni gibi kritik sorular sordu. Coşar, yeni hastanenin 300 yatak kapasitesinin yeterli olup olmayacağı ve eksik branşların giderilip giderilmeyeceği konusunda da cevap bekliyor.

Yeni Manavgat Devlet Hastanesi inşaatının sürdürülebilir bir şekilde tamamlanması, vatandaşın en temel haklarından biri olan sağlık hizmetine erişiminin sağlanması için elzem. Bu süreçte yetkililerin şeffaf ve hesap verebilir bir şekilde hareket etmesi bekleniyor.