Antalya’da uzmanlar yaptıkları uyarıyla vatandaş sağlığı açısından büyük risk teşkil eden o ikili tehlikeye dikkat çekti. İşte detaylar…

UZMANLAR O TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ

Antalya’da hava sıcaklık değerlerinin artmasıyla birlikte vatandaşlar deniz, havuz ve akarsulara akın ediyor. Söz konusu alanlardaysa insan sağlığı açısından büyük risk oluşturabilecek durumlar yaşanabilir. Bu noktada vatandaşları uyaran uzmanlar yaz aylarında enfeksiyonların, bakterilerin, parazitlerin ve mantarların üremelerindeki artışa dikkat çekiyor. 

Antalya Turist Havuz

ENFEKSİYON RİSKİNE DİKKAT

Özellikle yüzme havuzlarına dikkat edilmesi gerektiğinin altını kalın harflerle çizen uzmanlar, periyodik bakımları tam yapılmayan ya da bakımlarla ilgili kurallara tam anlamıyla uyulmayan havuzların insan sağlığı açısından büyük risk teşkil ettiğini vurguladı. Bakımsız havuzların yaz aylarında bakteri, parazit veya mantarların üreme merkezi haline geldiğini aktaran uzmanlar, bu durumun sonucu olarak bulantı, ishal ve kusma şikayetlerinin yaşanabileceği uyarısında bulundu. 

Otel Tatilciler Havuz Turist

BU YAŞ GRUPLARI RİSK ALTINDA

Uzmanlar havuzlardaki enfeksiyon riskinden etkilenecek yaş grupları hakkında da bilgi verdi. Kreş çağındaki çocukların ve yaşlı hastaların özellikle dikkat etmesi gerektiğini ifade eden uzmanlar, 3-4 yaş gruplarındaki çocuklarla 75-80 yaş üstü vatandaşların havuza girerken 2 kere düşünmesinde fayda olduğuna değindi. 

Havuzlardan Bulasabilecek Enfeksiyonlar

ADENOVİRÜS VE ROTA VİRÜS BAŞTA GELİYOR 

Birçok enfeksiyonun havuz yoluyla geçebildiğini ifade eden uzmanlar, havuz sonrası yaşanan enfeksiyon rahatsızlıklarının başında ishal ve ateş ikilisinin yer aldığını belirtti. Söz konusu rahatsızlıklar hafif geçebilirken kanlı ishal ya da daha ağır rahatsızlıklara da yol açabiliyor. Rahatsızlıkların bir numaraları failleriyse adenovirüsü ile rota virüs. 

Muhabir: VELİ AKOĞLU