Tacikistan'da Müslümanlara yönelik yeni kısıtlamalar getirildi. Ülkenin parlamentosunun üst kanadı Milli Meclis, 19 Haziran'da başörtüsünün yasaklanmasını içeren yasa tasarısını onayladı. Ayrıca, Ramazan ve Kurban bayramlarının çocuklar tarafından kutlanması da yasaklandı.

YASA NELERİ KAPSIYOR 

Yasa tasarısı, Tacik kültürüne aykırı olarak kabul edilen yabancı kültürlere ait kıyafetlerin giyilmesini, ithal edilmesini, satılmasını ve reklamının yapılmasını yasaklıyor. Yasa, geçmişte olduğu gibi başörtüsü ve dini bayramların kutlanmasını da düzenliyor.

PARA CEZASI VAR 

Yasaya uymayan bireylere 740 dolara kadar para cezası, kurumlara ise 5 bin 400 dolara kadar ceza verilmesi öngörülüyor. Hükümet yetkilileri için bu ceza miktarı 3 bin 700 doları, dini otoriteler için ise 5 bin 60 doları bulabiliyor.

NE OLMUŞTU?

Tacikistan'da başörtüsüne yönelik baskılar 2007 yılında başlamış, okullarda bazı kıyafetlerin yasaklanmasının ardından tüm kamu kurumlarını kapsayacak şekilde genişletilmişti. Ülke yetkilileri, 2017'de kadınları Tacik kıyafetleri giymeye teşvik etmiş, 2018'de ise önerilen kıyafetler hakkında detaylı bir kılavuz yayınlamıştı. Ayrıca Tacikistan'da sakal uzatılmasının gayri resmi olarak yasaklandığı ve binlerce kişinin polis tarafından sakallarının zorla tıraş edildiği bilgileri de yer alıyor.

Kaynak: İHA