İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı iken her depremden sonra sahneye çıkan Cem Oğuz, Antalya’nın deprem master planının olmadığını, kentin depreme hazırlanması için geç kaldığını söylerdi ve söylemleri de basında geniş yer alırdı.

Toplumsal konulara duyarlılığı ile tanınan, bilinen ve sevilen Oğuz, 2019 seçimlerinden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başdanışmanı oldu. Hayatını, kariyerini borçlu olduğu konularla ilgili çalışma yapmasını beklediğimiz Cem Oğuz’un, bu kadar etkili bir makamda yetkili bir konuma geldikten sonra neler yaptığını öğrenmek içini dünkü toplantısını dikkatle izledim.

Her şeyden önce toplantı salonunda İMO Başkanı olarak tanıdığım Cem Oğuz’u aradım. İçinde bulunduğu Büyükşehir Belediye Binası’nın depreme dayanıklı olup olmadığını dahi bilmeyen Oğuz, “Öğrenmek için irdelemek lazım” diyerek sokaktaki sıradan bir vatandaştan farkının olmadığını gösterdi.

21019 yılında göreve gelmesine rağmen 2022’ye kadar hiçbir şey yapmadığı anlaşılan Cem Oğuz, kendisinden önceki siyasetçilerin yaptığı gibi seçime az bir süre kala çalışma başlatmış. İl Afet Risk Azaltma Planları (İRAP) çalışmalarına Mayıs 2022’de başladıklarını belirten Oğuz, 31 Aralık 2025 tarihinde bitirmeyi planladıklarını söyledi. 2024’te yerel seçimler varken, seçime de 1 yıl kalmışken böyle bir projeye başlamanın anlamı, “Tekrar seçilseydik, tamamlayacaktık” mazeretine altyapı hazırlamaktır. Tıpkı bundan önceki siyasetçilerin yaptığı gibi. İMO başkanı Cem Oğuz, yerini çoktan işini bilen bürokrata bırakmış.

Fettah Tamince’nin binası ile ilgili alınan meclis kararını savunma görevi kendisine verilmiş olacak ki; alınan kararın ne kadar yasal olduğunu, etik dışı gibi görünen konularda ise tüm sorumluluğun tamamen Muratpaşa Belediyesi’nde olduğunu söyledi.

Toplantı uzun, notlarım çok ancak çıkardığım sonuç şu:

Ülkemizde zenginlerin kader planında sürekli zenginleşme var.

Zenginlere bu yasal altyapı hazırlayanların kader planında minareyi kılıfına uydurma var.

Halkın kader planında ise sürekli kaybetme, fakirleşme ve ölüm var.

Cem Oğuz’un kader planına gelince… Makamı ne olursa olsun, her depremden sonra basın toplantısı düzenleyip konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu duyurmak varmış.

Bence kendisinin Büyükşehir Belediyesi’ndeki misyonu tamamlanmıştır. TBMM çatısı altında daha verimli çalışacaktır ve yaptıkları ile bunu hak etmiştir.

Belki de kader planının bundan sonraki aşamasında TBMM vardır.