Antalya’nın en köklü kuruluşu olarak bilinen ve 1 aydır seçim sonuçlarıyla gündemden düşemeyen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda yeni yönetimin ilk meclis toplantısı beklendiği gibi geçti.

Seçim sonuçlarına göre Davut Çetin’in, Kepez İlçe Seçim Kurulu’na göre Ali Bahar’ın, İl Seçim Kurulu’na göre yine Davut Çetin’in ve Yüksek Seçim Kurulu kararına göre de yeniden Ali Bahar’ın kazandığı ATSO’da, ortaya bırakılan dinamit, patlamak için bahaneye bakıyor. Meclisteki görüntüye göre bu bomba her fırsatta patlayacak ve kurumu biraz daha yaralayacak.

Seçim kurullarının sürekli farklı karar vermesi ayrı bir muamma. Yasalar ve yönetmelik ortadayken, her kurul nasıl farklı karar verebiliyor anlamak mümkün değil. Hal böyle olunca seçim kurulları ile ilgili de yakışık almayan yorumları dinlemek zorunda kalıyoruz.

Yıllardır takip ettiğim ve ortalama 1.5 saat süren ATSO Meclisi bu kez 4 saatte bitirilebildi. Meclis Başkanı Ahmet Öztürk bitirmese herhalde sabaha kadar devam edecekti. Ortadan ikiye ayrılarak kutuplaşan ATSO meclis üyeleri safını belirlemiş ve hedefe kilitlenmiş ok gibi hazır kıta bekliyor.

Üyeler, meclis salonuna otururken bile ikiye ayrılmış. Ali Bahar taraftarlarına göre Davut Çetin grubu seçimde üyelere baskı yapıp pusulayı işaretletti. Davut Çetin taraftarlarına göre ise kendileri seçilmiş, Ali Bahar ise atanmış ve hukuksuz bir şekilde makamı işgal ediyor.

Davut Çetin grubunun yaptığı baskıyı bizzat gördüğünü söyleyen üye de konuştu, Ali Bahar grubunun seçime para karıştırdığını söyleyen de. Suçlamalar ağır olunca yara biraz daha kaşınarak kanatıldı. 140 yıllık kurumun seçimi ilk kez yargı kararı ile sonuçlandı ve açılan yara kapanacağı benzemiyor. İlk meclisteki tablo ağırdı, kurumu biraz daha yıprattı ve bu tabloyu izlemeye devam edilecek gibi görünüyor.

Bazı üyeler, 4 yıl boyunca yaşanan hukuksuzluğu her mecliste gündeme getireceklerini söyledi. İki tarafın da karşı taraf için yaptığı suçlamalar, salondaki birçok üyeyi ciddi anlamda rahatsız etti. Karşılıklı suçlamalar, ağır cümlelerle devam edince Meclis Başkanı Ahmet Öztürk ortamı sakinleştirmekte zorlandı.

Suçlamaları bir kenara bırakırsak…

ATSO seçim sonuçlarının yankıları kısa sürede bitmeyecek. Ali Bahar’ın, “Seçimlerde karşımızda olan üyeleri sürekli ve ısrarla ziyaret ederek mutlu bir ortam oluşturmaya çalışacağım” sözleri ortamı yeterli olmayacak.

Bilinçaltında haksızlığa uğradığını düşünen iki grubun kavgasını sürekli izleyeceğiz. Davut Çetin’in listesinden gelen Meclis Başkanı ve divanı, TOBB delegeleri ve disiplin kurulu üyeleriyle çalışacak olan Ali Bahar’ı çok zor bir dönem bekliyor. Özellikle meclis başkanlık divanı ve disiplin kurulunun karar verici olacağı konularda bu tabloyu daha net görebileceğiz.

Yara büyük ve kapanacağı benzemiyor. Davut Çetin’in Yüksek Seçim Kurulu ve Anayasa Mahkemesi nezdinde yapacağı girişimlerden nasıl bir sonuç çıkacağını kestirmek güç. Ancak olumlu sonuç çıksa ve Davut Çetin başkanlık koltuğuna otursa, bu kez Ali Çetin tarafında rahatsızlık oluşacak.

Çok sayıda meclis üyesi ile görüştüm. Herkes sabit fikirli ve kendine göre haklı. Üyelerin ciğerini soğutup ortamı yumuşatacak, kanayan yarayı iyileştirecek bir formül olup olmadığını sorguladım. Üyelerin aklına gelen en kestirme ve kesin sonuç; TOBB’dan görüş alınarak olağanüstü seçim kararı alıp seçimin tekrarlanması ve sonucun sandıktan belirlenmesi. Aksi takdirde, seçim kurullarına güven zedelenmiş ve buralardan gelecek sonuç pek işe yaramayacak. Olağanüstü genel kurula gidip seçimin tekrarlanması ve sonucun itiraza gerek kalmadan kesinlikle sandıktan çıkması tek çözüm olarak görülüyor. Yoksa her mecliste kavga, gürültü ve ATSO’ya yakışmayan tablolar izlemeye devam edeceğiz.

ATSO Başkanlığına YSK tarafından Ali Bahar getirildi. Ancak ATSO’da ortamı yumuşatacak bir bahar havası yok. Bu gidişle olmayacak da.