Bugün de Muratpaşa’da aday adaylık durumuna bakalım.
Muratpaşa sadece Antalya’da değil ulusal düzeyde Çankaya, Şişli, Kadıköy gibi ilçelerle adı anılan, CHP’nin, her anlamda, kalesi olarak görülen bir ilçe. Yani marka ilçelerden birisi. Hal böyle olunca, talibi çok oluyor elbette.
İlk önce en önemli kulis bilgisinden başlayalım. İddiaya göre Ak Parti Muratpaşa’da CHP adayının karşısına, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü çıkarılacak. Bu hamlede de amaç, Muratpaşa’dan, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne en yüksek oyu alabilmek. Hakan Tütüncü’nün adı 2019 seçimlerinde de Muratpaşa için geçmişti. Ancak böyle bir hamle, aynı zamanda Hakan Tütüncü’nün tasfiyesi anlamına gelecek. Çünkü Hakan Tütüncü, en yüksek oyu da alsa Muratpaşa’nın CHP’den alınması neredeyse imkansız durumda. Bu nedenle de bu hamle Hakan Tütüncü gibi bir başat bir faktörün tasfiyesi ile sonuçlanacağından dolayı, eşyanın doğasına çok uygun gibi durmuyor.
Söz Ak Parti’den açılmışken, iki aday adayının resmi başvurusunun mevcut olduğu bilgisini verelim. Aday adaylarından birisi, halihazırda Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi Özdemir Manavoğlu. Manavoğlu, aynı zamanda Muratpaşa’nın ilk belediye başkanı Mehmet Manavoğlu’nun da oğlu. Diğer aday adayı ise Ak Parti Muratpaşa İlçe Başkan Yardımcısı Nedim Tekerli…
Gelelim Muratpaşa’da ana aktöre yani CHP’ye... Burada en önemli faktör, mevcut belediye başkanı Ümit Uysal’ın durumu. Ümit Uysal’ın, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını istediği biliniyor. Ancak, daha önce de yazmıştım, Uysal cephesinde bu konuda bir sessizlik hakim. Ümit Uysal, 2019’da yaptığı gibi sert ve hırçın bir kampanya yürütmüyor. Ama bu sessizlik, Ümit Uysal’ın vazgeçtiği anlamına da gelmiyor. Uysal, bu defa taktik değiştirerek ‘çatışma yaratmayan’ kimliği ile ilerlemek istiyor.
Ümit Uysal dışında en güçlü aday ATSO eski Başkanı Davut Çetin. Aday adaylık başvurusu yapmadı ve yapmayacak. Davut Çetin’in, Ümit Uysal’ın il başkanlığı döneminde il başkan yardımcısı olması, sonrasında da parti ile bağlarının koparmamış olması en önemli artılarından. Adaylık başvurusu yapmamış olması, belediye başkanlığı defterini kapattığı anlamına gelmiyor. Şayet, başvuru yapmamasına rağmen adaylık tevdi edilirse de göreve hazır bir durumda.
Bir diğer aday adayı da Ahmet Kumbul. Önümüzdeki günlerde aday adaylığı başvurusunu yapacak olan Kumbul, 2019 yerel seçimleri sürecinde de CHP Antalya İl Başkanıydı. Kumbul’un gönlünde Muratpaşa Belediye Başkanlığı’nın yattığı uzun zamandan beri biliniyor.
Sibel Gezen de aday adaylığı başvurusu yapan isimlerden. Sibel Gezen, daha önce 2018 ve 2023 genel seçimlerinde milletvekilliği, 2019 yerel seçimlerinde de yine Murtapaşa Belediye Başkanlığı aday adaylığı yapmıştı. Antalya’ya bir kadın aday beklentisi ve bu beklentinin Muratpaşa ve Konyaaltı’da yoğunlaşması, Sibel Gezen’in en büyük artısı. Bununla birlikte Gezen’in parti içi bağlarının sıcak olması ve tabanda tanınıp sevilmesi bir başka artısı.
Sibel Gezen gibi tabanda tanınan ve sevilen bir başka isim de Sevindik Gizli. Yıllardır CHP’de hizmet eden ve partinin verdiği görevleri hakkı ile yerine getiren Gizli, Muratpaşa Belediye Başkanlığı için önemli isimlerden birisi olarak öne çıkıyor.
Adı burada zikredilemeyen başka aday adayları da mevcuttur elbette. Ancak yukarıda ifade edilen adlar, kamuoyunda en fazla tartışılanlardan.
Bir de olayın belediye meclisi adaylığı söz konusu. 2019’da yüze yakın aday adayı, ön seçimde yarışmıştı. Şimdi de benzer bir durum yaşanacak. Ancak bir isme ayrı paragraf açmam gerekiyor.
Çalışma hayatına Konyaaltı Belediyesi’nde başlayan, sonrasında Muratpaşa Belediyesi’ne geçen ve belediyenin bütün kademelerinde görev yapan Deniz Demirel, bizim Deniz Ablamız da belediye meclis aday adaylığı için başvuruda bulundu. Halis muhlis bir ‘doğrucu Davut’ olan Deniz Ablamız ve onun gibi isimlere, siyasetin günümüzde geldiği yer göz önüne alındığında siyasetin her kademesinde ihtiyaç var.