6 Şubat depreminde etkilenen kentlerden birisi de Malatya’ydı.  Malatya’da da en acılı yerlerden birisi, Kırçuval Oteli’ydi. Zira, bu otel depremde yıkılmış ve 21 insanımız yaşamını kaybetmişti.
Bu otelin ilginç bir özelliği vardı. Otel sahibi Zafer Kırçuval, aynı zamanda Malatya, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısıydı. Otelin yıkımından hem işletme sahibi hem de Belediye Başkan Yardımcısı olarak sorumluluk taşıyordu.
Depremin ardından, Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, otelin 1975 yılında yayınlanan deprem yönetmeliğini bile karşılamadığı açıkça ifade ediliyordu. Binanın ilk statik projesinde 33 kolon bulunuyorken, 28 kolon tespit edildiği de ayrıca rapora girmişti. 
Bu da yetmezmiş gibi, Battalgazi Belediyesi’nde bulunması gereken pek çok rapor ve belge de soruşturma aşamasında bulunamadı. Yani, otelin belediye kayıtlarında ciddi eksiklikler vardı.
Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısının sahibi olduğu otelin belgeleri, Battalgazi Belediyesi’nde bulunamıyordu.
Peki, 21 insanımızın yaşamını kaybettiği Kırçuval Oteli’nin sahibi ve Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Kırçuval’a ne oldu dersiniz?
Önce tutuklandı. 3 ay sonra da, “sabit ikametgâh sahibi olması”, “soruşturmanın geldiği aşama” ve “bu süreçten sonra delil karartmanın mümkün olmaması” gerekçeleriyle tahliye edildi.
İster istemez insanın aklına şu soruyu geliyor.
Kepez belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün sabit ikametgahı yok mu?
Teleferik soruşturmasında gelinen aşama nedir?
Mesut Kocagöz’ün hangi delili karartma durumu söz konusu?
Dahası, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve ANET A.Ş.’de bütün belgelere tam ve eksiksiz ulaşılabiliyorken…
Malatya’da 1975 deprem yönetmeliğinin gereklerini bile karşılamayan bir otelin depremde yıkılmasının ardından 21 insanımız hayatını kaybetmiş, Belediye Başkan Yardımcısı olan otel sahibi tutuksuz.
Antalya’da teleferik kazasında 28 Kasım’dan sonra hiçbir belgede imzası olmayan Mesut Kocagöz tutuklu.
Yere batsın sizin adaletiniz.