Bir zamandır, özel nedenlerden dolayı sık sık Burdur’un Ağlasun İlçesine gidip geliyorum.
Ağlasun’u bilmeden önce de, Şair Hasan Hüseyin’in ‘Ağlasun Ay Şafağı’ şiirinden dolayı imgesel olarak bende vardı. Ağlasun’u görünce bu imge gerçeğe dönüştü. 
İşte, Torosların zirvesine kartal yuvası gibi konan Ağlasun’da öyle bir olay yaşandı ki; tam ‘Aziz Nesinlik’. Artık dilimizde böyle bir deyim var. Tam Aziz Neslinlik.
Ağlasun ilçe merkezinin biraz dışında, orman ile birleşmiş bir mahallesi var. 
Sakarca.
Bu mahalle, arazi sahiplerinin, yazlık ev yapmak isteyenlere arazilerini satması ile oluşmuş. Hala da büyümeye devam ediyor.
İşte bu Sakarca Mahallesi’nde geçtiğimiz aylarda bir ev yapılıyor. 
Yaklaşık 70 metrekare, şirin bir yayla evi. Ağlasun’u tepeden gören bir konumda.
Araziye evi yapan müteahhit, evi yaptıranlara evi teslim ediyor. Ancak küçük bir sorun var. Evin elektrik aboneliği yok.
En yakın elektrik direği yaklaşık 250 metre ileride. 
İşin olması gereken şekli, enerjiyi sağlayan firma olan Burdur CK’nın o ve yanındaki evler için bir direk getirip elektriği sağlaması. 
Bir başka çözüm de, aynı yerden yer altından kablo döşenerek elektriğin getirilmesi. Maliyeti yüksek bir çözüm. Ev sahipleri buna da razı oluyorlar ama bu sefer de, hattı geçirmek için belirlenen güzergahtaki arazi sahipleri, yaklaşık bir metre derinlikten geçecek olan bu hat için onay vermiyorlar. Böyle olunca da geriye tek seçenek, Burdur CK’nın gelip direk dikmesi kalıyor.
Bu arada, geçici çözüm olarak, bizim ev sahipleri, başka evlerin yaptığı gibi komşularından geçici olarak hat çekiyorlar ve kullandıkları elektriğin faturası ödüyorlar. 
Bu arada Burdur CK ile görüşmeler sağlanıyor ve bölgeye elektrik direği için yatırım çıkarılıyor.
Sakarca Mahallesi’nin o bölgesinde oturanlar, Burdur CK’nın gelip elektrik direğini dikmesini ve evlerine abonelik verilmesini bekliyorlar. Ancak bir türlü gelmiyor.
Sonunda öğreniyorlar ki; Ağlasun Belediye Başkanı, Sakarca için ayrılan yatırım ödeneğini, ilişkilerini kullanıp, Ağlasun’un başka bir mahallesi (köy deyin siz ona) olan Mamak’a yönlendiriyor ve Burdur CK, Mamak Köyü’ne direk dikiyor. 
Mahalleli, tekrar Ağlasun Kaymakamı, Ağlasun Belediye Başkanı, Burdur CK, çalmadık kapı bırakmıyorlar. 
Bu arada zaman geçiyor ve yerel seçimlere az bir zaman kalıyor ve bizim belediye başkanının karşısına başka bir rakip çıkıyor. Mahallenin elektrik sorunundan etkilenenler, soluğu, birisi mevcut başkan olan, her iki adayın da karşısında alıyorlar. 
Mevcut Başkan Burdur CK ile görüşüyor ve Mamak’taki çalışma biter bitmez sırasının Sakarca’ya geleceği sözünü alıyor. Diğer başkanın sözü ise daha ilginç. Bizim ailenin bulunduğu evin yakınına direği kendisi dikecek ve elektriği çekecek. 
Nasıl yapacağı sorusuna bir yanıt yok.
“yapacağım” diyor!
İşin ucunda seçim var. 
Bu arada, bizim aileye, başka komşuları tarafından, elektriği çektiği evin sahibinin durumdan rahatsız olduğu, aldıkları elektriği keseceği bilgisi geliyor. 
Sonradan öğreniliyor ki, böyle bir durum yok. Bizim aileyi rahatsız etmek için üretilmiş bir kurgu.
Seçimlerde, mevcut başkan kazanıyor ve bizim ailenin elektrik işi, Burdur CK’nın Mamak’taki işinin bitmesine kalıyor. 
Tabi biterse…