Üsküdar Belediyesi, Haziran ayı meclis toplantısında, 31 Mart öncesinde cemaat vakıflarına verilen binaların tahsilini iptal eden bir karar aldı. Bu karar ulusal basında geniş yankı uyandırdı ve toplumun genelinde coşku ile karşılandı.
Üsküdar Belediyesi bu kararı alınca akla, başta TÜRGEV olmak üzere, Antalya'da cemaatlere tahsis edilen binalar konusu, doğal olarak geliyor.
Önce bir süreci hatırlayalım.
Prof. Dr. Mustafa Akaydın döneminde Antalya Büyüksehir Belediyesi tarafından yapılan kız öğrenci yurdu, Menderes Türel zamanında 49 yıllığına TÜRGEV'e tahsis edilmiş, Türel zamanında alınan karar, Muhittin Böcek'in Başkanlığı döneminde, 17.06.2022 tarihli Belediye meclisinde iptal edilmiş ve tahsis kaldırılmıştı.
Sonrasında konu yargıya taşınmış, deyim yerindeyse, sürüncemede bırakıldı.
Söz konusu Belediye Meclisi kararı ile birisi TÜRGEV, üçü de İlim Yayma Cemiyeti olmak üzere dört binanın tahsisi kaldırılmıştı. Bu dört binadan sadece birisi Büyükşehir Belediyesi tarafından geri alındı. Aralarında TÜRGEV'inde bulunduğu üç bina yargı sürecini bekliyor ve binaların kullanımları hala cemaatlerde.
Büyük ihtimalle Üsküdar Belediyesi de benzer sorunları yaşayacak ve tahsisini kaldırdığı binaları hemen teslim alamayacak.
Burada sürecin işletilmesi yöntemi önem kazanıyor. 
Antalya Büyükşehir Belediyesi meclisin aldığı kararın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen henüz binaları alamadı. 
Bakalım Üsküdar Belediyesi ne kadar zamanda binaları teslim alacak.
Kuşkusuz, her iki belediyenin cemaatlere yapılan bu tahsisleri kaldırması, siyasi olarak bir tercihtir ve çok anlamlıdır.
Bu tercihin anlamının güçlenmesi ve sonucu ulaşması, binaların cemaatlerin elinden fiilen alınıp, kamu kullanımına tekrar kazandırılması olacaktır.
Bu gerçekleştirilmezse, yapılan iş, dostlar alışverişte görsünden öte geçmeyecektir.