Salı günü, 31 Mart 2024 yerel seçimleri için aday listeleri Yüksek Seçim Kurulu’na verilecek ve seçim sürecinde kampanya dönemine girilecek.

Kampanya döneminden itibaren, bütün partiler ve adaylar, neden kendilerine oy verilmesi gerektiğini halka anlatacak ve seçimlerin kazananı olmak isteyecekler.

İsterseniz, kampanya dönemine girmeden önce, Antalya’da partilerin başlangıç çizgisindeki pozisyonlarını bir gözden geçirelim.

Halihazırda Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni yöneten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) oldukça çalkantılı bir aday belirleme süreci yaşadı. Başkan Muhittin Böcek’in açıklamasını uzun süre erteleyerek, Böcek’in hem Antalya’da hem de ulusal basında tartışılmasını sağladı ve bu yönü ile adayına zarar verdi. Bununla birlikte Konyaaltı’da mevcut Başkan Semih Esen değiştirip yerine Cem Kotan’ı açıklayınca, bugüne kadar süregelen tartışmaların önünü açtı. Kumluca’da da, mevcut Başkan Mustafa Köleoğlu’nu tekrar aday göstermesi, Kumluca CHP ilçe yönetiminin istifasına, aynı zamanda da 27. Dönem CHP Milletvekili Aydın Özer’in CHP’den istifa ederek Demokrat Parti’den (DP) Kumluca Belediye Başkan adayı olmasına neden oldu.

Bu üç olgu, CHP’nin ülke genelinde olduğu gibi, Antalya’da süreç yönetmedeki başarısızlığıydı.

Ak Parti, CHP’ye göre daha sessiz bir süreç yaşadı. Her zaman olduğu gibi kamuoyunda tartışmalara izin vermedi ama kendi içlerinde onlar da sert bir süreç geçirdiler. Başlangıçta Hakan Tütüncü, Menderes Türel, Mevlüt Çavuşoğlu ve Mehmet Nuri Ersoy şeklinde dört aday adayı vardı. Zaman içerisinde bu aday adayları Hakan Tütüncü ve Menderes Türel olmak şeklinde ikiye indirildi ve Hakan Tütüncü, Antalya Büyükşehir Başkan Adayı olarak açıklandı. Ancak Hakan Tütüncü’nün açıklanması, Ak Parti kadrolarında istenilen coşkuyu yaratmadı ve akıllara, 2019 yerel seçimlerinde Mevlüt Çavuşoğlu – Menderes Türel çatışmasını getirdi. Bu çatışmanın Menderes Türel’e seçim kaybettirdiği hala hafızalarda.

Bugün de, Menderes Türel’in 2019’a gönderme yaparak “sıra bende” dediği siyasetin derin kulislerinde konuşuluyor.

Bir diğer parti olan İyi Parti, belki de, bu dönemde neredeyse ortalıkta yoktu desek yeridir. 2023 genel seçimleri sonrasında Genel Merkez düzeyinde CHP ile köprüleri atan ve altılı masayı sonlandıran İyi Parti’nin, ulusal düzeydeki düşüşü, Antalya’da da karşılık buldu. Bu yetmezmiş gibi, il örgütündeki sorunlar da tavan yapınca, karmakarışık bir yapı ortaya çıktı. Her ne kadar, Büyükşehir adayını, MHP eski Milletvekili Nesrin Ünal olarak açıklayan ilk parti olsa da İyi Parti, şehir merkezindeki birkaç görsel dışında henüz sahaya inmiş değil. Diğer yandan İyi Parti, seçim kampanyası öncesinde birbirini izleyen gerek partiden gerekse parti yönetiminden istifalarla çalkalandı ve çalkantı devam edecek gibi görünüyor.

Son olarak, 14 Mayıs seçiminde İyi Parti Antalya 4. Sıra milletvekili adayı Ayşen Kurt’un eşi Yahya Kurt’un, İyi Parti Manavgat İlçe Başkanına yapılan silahlı saldırının azmettirici olması iddiası ile tutuklanması, süreci daha da zora soktu.

DEM Parti, ilk önce Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile salon polemiğine girdi ve eleştirilerini peşpeşe, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın ağzından sıralayarak, Muhittin Böcek’e oy vermeyeceklerini açıkladı. CHP’nin Muhittin Böcek’i yeniden aday göstermesi üzerine, 27. Dönem Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ve Kepez Belediye Meclisi üyesi Avukat Nesibe Bahadır’ı Antalya Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayları olarak açıkladı. Kemal Bülbül’ün, adaylığı açıklandıktan bir saat sonra Gazete Grafiti Youtube kanalında canlı yayında yaptığı açıklamalar, DEM Parti’nin seçim kampanyasını Muhittin Böcek karşıtlığı üzerine kuracağının ilk göstergesiydi.

Dört parti de Antalya Büyükşehir Başkan Adayı olarak gösterdikleri isimlerle henüz gerekli heyecanı yakalayabilmiş değiller. Tabi bu durumun oluşmasında, adaylık açıklamalarının tartışmalı bir şekilde uzamasının etkisi çok büyük. 

Sonuç olarak şu ya da bu tartışmalarla aday belirleme süreci bitti. Şimdi sokak sokak gezme zamanı. Çarşı pazar ziyaret edilecek, köylere gidilecek ve seçmene kendilerini anlatacaklar.

Bu aşamada sadece şu söylenebilir.

Favori iki aday, Muhittin Böcek de, Hakan Tütüncü de rahat değiller.